Apple Pay er det foretrukne mobilbetalingsmiddel

Danskerne er blevet glade for mobilbetaling og Apple har førertrøjen. Hver femte betaling i butikkerne i de større danske byer sker med Apple Pay.

Apple Pay på Apple Watch
Apple Pay benyttes af rigtigt mange danskere til betaling i butikker. I de større byer er det op mod hver fjerde/femte betaling, som sker via netop Apple Pay. (Foto: MereMobil.dk)

Ifølge Børsen har Apples betalingstjeneste Apple Pay stor succes i de danske butikker. Hver femte betaling i butikkerne, i de store danske byer, sker med netop Apple Pay. Det skriver Computerworld.

Det er særligt de unge, som har taget betalingsmidlet til sig.

Dette stemmer også helt overens med tal, som Nationalbanken offentliggjorde tidligere på året.

LÆS OGSÅ: Danskerne vilde med mobilbetaling

Apple Pay breder sig

Brugen af Apple Pay og lignende tjenester er ved at brede sig ud i resten af landet.

-“Man kan sagtens se, at hver femte betaling i storbyerne kan være med Apple Pay, og der er også butikker, hvor det nok har passeret hver fjerde betaling. Det kan jeg godt se for mig,” siger Claus Bøgelund Nielsen, vicedirektør i De Samvirkende Købmænd, til Børsen.

I Coop’s butikker er brugen af Apple Pay tredoblet fra 2020 til 2021. Det er også en periode, hvor der har været fokus på betalingsløsninger, som ikke var kontanter grundet corona-smitte.

Kunderne hos Coop har dog også muligheden for, at kan betale via Coop-appen med enten betalingskortet eller MobilePay.

Tal fra Nationalbanken viser, at Apple Pay klart er den mest benyttede mobilbetalingstjeneste, da de stod for 42 procent af alle mobilbetalinger i fysiske butikker i 2021.

På andenpladsen er MobilePay (22 procent), mens Dankort-appen er på tredjepladsen med 19 procent og Google Pay stod for 6 procent af betalingerne.

Mere til historien

Apple lancerede Apple Pay i Danmark i slutningen af 2017. Og at Apple Pay er blevet den mest benyttede handler selvfølgelig også om, at mange danskere har en iPhone.

Apple Watch og AirPods: Kamerafunktioner på vej

Der har tidligere været rygter om det. Nu får de nyt liv. Det ventes, at der kommer kamera i Apple Watch og AirPods.

(mere…)
AirTag 2 på vej med forbedret rækkevidde og sikkerhed

En ny opdateret variant af AirTag er på vej. Den ventes at have længere rækkevidde - og større sikkerhed.

(mere…)
Siris smarte funktioner på iPhone har en udfordring

Det har vakt en del ærgrelse, at Apples smartere Siri nu er udskudt, men der ligger en dybere problemstilling i det.

(mere…)
EU vil tvinge Apple til flere store ændringer

EU er endnu engang ude med riven og kræver, at flere nye tiltag implementeres til fordel for brugerne.

(mere…)
Mobilbetaling for børn i Google Wallet

Google giver nu børn mulighed for at foretage mobilbetalinger via Wallet-appen, naturligvis under opsyn af forældrene.

(mere…)
Nej Apple! Ny budget-iPad har IKKE en større skærm

Apples nye iPad 11. generation har fået en 11-tommer skærm, siger Apple. Nej! ... siger vi!

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
27 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram