Salget af foldbare Samsung-telefoner er steget voldsomt

Der er ikke kommet specifikke tal på bordet, men Samsung fastholder, at salget af foldbare telefoner er firedoblet i 2021.

Samsung Galaxy Z Flip3 klarer sig godt (Foto: Samsung)

Teknologien bag de foldbare telefoner er blevet væsentligt bedre, siden vi så de første modeller tilbage i 2019 og det afspejler sig i salgstallene.

For nylig meldte Samsung ud at de har solgt fire gange flere foldbare enheder i 2021 end 2020. De fortæller yderligere, at Galaxy Z Fold3 og Galaxy Z Flip3 allerede i den første måned på markedet oversteg det forventede salg.

Man kan også læse at i forhold til Note 20, har Galaxy Z Flip3 flyttet 150 procent flere brugere fra en anden producent over til Samsung og 140 procent i forhold til Galaxy S21.

Selvom der ikke optræder specifikke salgstal, er det ikke desto mindre imponerende. Det viser, at foldbare telefoner blevet bedre og lidt mere mainstream.

Bedre foldbare telefoner

Samsung har også gjort et godt stykke arbejde for at forbedre deres foldbare telefoner.

Væk er børnesygdommene fra de første generationer. Den har endelig fået IP-certificering så man ikke skal frygte lidt vand. Indmaden er et flagskib værdigt, kamera-systemet er fornuftigt og giver gode billeder og den har en anstændig batteritid.  

Det sammenholdt med de lavere priser vi så på Flip3 og Fold3 i 2021 har tydeligvis givet gevinst.

John G. fortæller som sin 2021-favorit

https://open.spotify.com/episode/6XkwXYARDGuWm6GjtI28NZ?si=lUcWJjrSTMGPBVboF1GEzQ

Mere til historien

Samsung er ikke de eneste på det foldbare marked. Huawei, Oppo og Motorola er også med på vognen. Motorola meldte i december ud at de arbejdede på en efterfølger til deres Razr.

Nu kommer One UI 9 til Galaxy S25 og ældre modeller: Her er køreplanen

Samsung er allerede i gang med at rulle den store One UI 9-opdatering ud til Galaxy S26-serien. Nu afslører en officiel udmelding, hvornår turen kommer til Galaxy S25, de nyeste foldbare og flere ældre modeller.

(mere…)
Samsung starter udrulningen af One UI 9

One UI 9 er nu på vej ud til Samsung Galaxy S26-serien. Opdateringen kommer med flere nye AI-funktioner og forbedringer.

(mere…)
Hands-on med iPhone Duo – er skærmfolden væk?

De første medier har haft Apples foldbare iPhone Duo i hænderne. Folden er ikke væk, men Apple ser ud til at have arbejdet seriøst med både skærmen og softwaren. Spørgsmålet er, om det er nok til at retfærdiggøre en pris fra 17.999 kroner.

(mere…)
Samsung melder om 50 procents salgsvækst på nye foldbare

Samsung melder om 50 procents salgsvækst på Galaxy Z Fold8 og Fold8 Ultra.

(mere…)
Apple forklarer komponenterne bag foldeskærmen

I en udtalelse kommer Apple nu nærmere ind på skærmen i iPhone Duo og hvordan den er konstrueret.

(mere…)
Samsung siger velkommen til iPhone Duo – men der er en interessant detalje

Samsung kommenterer usædvanligt direkte på Apples første foldbare iPhone. Samtidig peger brancheoplysninger på en interessant forbindelse mellem iPhone Duo og Samsungs egen foldbare teknologi.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
7 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram