Nye milliard-tæsk til Google
De sydkoreanske myndigheder har tildelt Google en bøde for at udnytte sin dominerende markedsposition.

Strømmen af gigant-bøder til den amerikanske techkæmpe Google eller dets moderselskab Alphabet synes ingen ende tage.
Tirsdag var Sydkoreas konkurrencemyndighed fremme med bødeblokken og udskrev en bøde på 207 milliarder won, skriver nyhedsbureauet Reuters.
207 milliarder won svarer til godt 1,1 milliarder danske kroner.
Bøden er givet for, at begrænse konkurrencen inden for operativsystemer til mobiltelefoner, skriver Reuters.
Sydkorea mener således, at Google har udnyttet sin dominerende markedsposition inden for netop operativsystemer til mobiltelefoner.
Det er anden gang inden for få uger, at Google – og andre selskaber som Apple – får en over snuden i Sydkorea.
Parlamentet i Seoul vedtog nemlig for nylig en lov, der forbyder selskaber som netop Google og Apple at tvinge appudviklere til at anvende firmaernes betalingssystemer i deres apps.
LÆS OGSÅ: Google og Apples presses på appforretningen i Sydkorea
Milliarder og flere milliarder
De seneste år har EU-Kommissionen afkrævet selskabet bøder på flere milliarder euro for netop konkurrenceforvridende adfærd.
Så sent som i juli var Frankrigs konkurrencemyndighed ude med bødeblokken og udskrev en bøde på 500 millioner euro – godt 3,7 milliarder kroner – til selskabet.
Og i december 2019 fik Google ligeledes en bøde i Frankrig. Her fik søgegiganten en bøde på 150 millioner euro – mere end 1,1 milliarder kroner – for konkurrencebegrænsende adfærd og for at have uklar annoncering på reklameplatformen Google Ads.
Selvom bøderne synes astronomiske, så er de ifølge Ritzau på ingen måde en trussel for Googles indtjening eller finansielle styrke.
Således opnåede moderselskabet Alphabet i 2020 et overskud på 40,3 milliarder dollar, hvilket svarer til cirka 254 milliarder kroner.
Alphabet tjener dog overvejende sine penge på reklamer. Her fylder reklamer 80 procent af indtægterne.
De store reklamemaskiner er Googles søgemaskine, Youtube og Gmail, men der tjenes også gode penge på apps til smartphones i Google Play, Chromecast og Google Play Music.
Mere til historien
Når nu vi er ved de voldsomt store summer, som amerikanske tech-selskaber ind i mellem må bløde, så nægtede Apple i foråret 2020, at de havde gjort noget forkert, da selskabet blev anklaget for bevidst at have gjort iPhones langsommere. Apple bøjede nakken og accepterede et forlig, hvor der blev betalt op mod 500 millioner dollars – eller godt tre milliarder kroner – tilbage til amerikanske forbrugere.
Gmail, YouTube, kalender og dokumenter forsvinder. Fredag er skæringsdatoen.
(mere…)Retsagen mellen Epic Games og Google har afsløret, at Google har indgået en indtil nu hemmelig aftale med Spotify.
(mere…)Nye farver er kommet til Google Maps, og det frustrerer nogle brugere. Hvad tænker du?
(mere…)Konkurrenterne har længe ønsket, at Apple understøttede RCS i tekstbeskeder. Nu oplyser Apple, at det er på vej.
(mere…)Google er klar med en opdatering til Google Fotos, der giver bedre organisering.

Ved hjælp af kunstig intelligens går Google til værks med deres Google Fotos. Mulighed for bedre organisering i skærmbilleder, vil gøre det hurtige for dig. Det skriver Google i et blogindlæg.
Ved at gøre brug af netop AI kan Google Fotos nu sortere i ens skærmbilleder, og give en bedre organisering. Brugen af dette kan nemlig adskille dokumenter af forskellige art, så de er nemmere at finde.
Skærmbilleder med for eksempel kvitteringer vil være mere adskilt. Din kvittering fra supermarkedet vil derfor ikke længere ligge ved siden af familiebilledet.
LÆS OGSÅ: Google vil have at Apple ”åbner” iMessage
Sorterering af identiske billeder bliver nemmere
Hvis du har taget flere fotos, som er tæt på ens, så kan Google Fotos for fremtiden "stacke" fotos sammen.
Dette kan være særligt brugbart, hvis du fx har familiefotos der er tæt på identiske, så vil Google Fotos ved hjælp af kunstig intelligens sortere dem.
Måden det sker på er, at den udvælger det bedste billede, men giver dig stadig mulighed for at ændre valget. De andre billeder gemmer sig nemlig bagved det der er fremhævet, så du mister ikke billedet.
Mere til historien
De nye funktioner bliver langsomt rullet ud på både Android og iOS snarest, og man vil måske ikke se det lige med det samme.