Apple forøger iPhone-produktionen

Produktionen af iPhones står overfor en kraftig forøgelse, når iPhone 13-serien sættes i serieproduktion.

iPhone 12 Pro
iPhone 12 Pro erstattes af en ny model i efteråret (Foto: MereMobil.dk)

Apples underleverandører har modtaget information fra Apple om, at der skal produceres 90 millioner enheder af den kommende iPhone-generation. Det er en kraftig forøgelse sammenlignet med 2020, skriver Bloomberg.

Hidtil har techfirmaet holdt et konsistent niveau for startprodutionen på omkring 75 millioner enheder.

Apple må forvente, at den første runde af COVID-19 vacciner, vil udløse en yderligere efterspørgsel, forlyder det.

Fans af den amerikanske smartphone kan se frem til forbedringer af processor, kamera og skærm – stort set som det plejer at være, når en ny iPhone lanceres.

Dette Wi-Fi navn kan ødelægge internettet på din iPhone

Mindst en af de kommende nye iPhone-modeller vil, ifølge rygterne, komme med LTPO-teknologi i skærmen. LTPO står for ”low-temperature polycrystalline oxide”.

LTPO anvendes i dag i Apple Watch, hvor skærmens opdateringshastighed (refreshrate) kan justeres i forhold til indholdet. Det åbner også for Always On-tistand uden at tømme batteriet for strøm. På Apple Watch har teknologi ført til, at det stort set er lige meget om Always On-skærmen er aktiveret eller ej – batteritiden er næsten ens.

Andre producenter, som Samsung, har allerede taget teknologien til sig i smartphones.

Det forlyder også, at Apple i år vil reducere størrelsen af den såkaldte ”notch” – indhakket med sensorer øverst på skærmen.

Alt dette er stadig bare rygter og spekulationer, da Apple ikke selv har kommentareret på sagen.

Apple ventes at afholde lanceringsevent for iPhone 13-serien i efteråret, der måske slet ikke vil hedde ”iPhone 13”. Du kan læse mere om navnerygterne her.

LÆS OGSÅ: iOS 15 er klar i en testversion

Mere til historien

Apple ventes senere på året at komme med MacBook Pro-modeller baseret på Apples eget chipset. En redesignet iPad Mini og en ny standard-iPad er også på vej.

Flere detaljer om Apples jubilæums-iPhone

RYGTE: Flere detaljer om den kommende 20-års jubilæumstelefon fra Apple er kommet ud.

(mere…)
iOS 18.5 er ude nu

Apple har frigivet ny softwareopdatering til iPhones. Se hvad opdateringen byder på.

(mere…)
iOS 19 kan forbedre batterilevetiden

KORT NYT: Apple planlægger flere nyheder, der skal forbedre batterilevetiden med iOS 19.

(mere…)
Apple kan hæve priserne på iPhones i år

RYGTE: Apple vælger måske at hæve priserne på iPhone i år, men det er ikke toldsatser, som er den primære grund.

(mere…)
Apple Watch Ultra 3 vil komme med blodtryksadvarsler

I den kommende generation af Apple Watch Ultra rygtes det, at nye spændende funktioner er på vej.

(mere…)
Apple-boss: iPhone måske overflødig om 10 år

Teknologien udvikler sig med hastige skridt, hvilket også gør, at iPhone kan blive overflødig i fremtiden.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
6 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram