Større valgfrihed for iPhone-brugere på vej

Fra iOS 14.5 åbner Apple en lille flig af større valgfrihed i iOS-systemet, hvor brugerne nu selv kan bestemme over musiktjenesten.

smartphone iOS iPhone
iOS 14.5 er ude i betaversioner lige nu. Når den frigives kan brugerne vælge, hvilken musiktjeneste de vil bruge som standard. (Foto: Life Of Pix)

Når iOS 14.5 bliver frigivet til offentligheden, tager Apple endnu et skridt mod større valgfrihed for deres kunder.

Med iOS 14 fik iPhone-brugerne mulighed for at vælge deres personlige favoritapp som mailklient og browser. Dermed var brugerne ikke længere nødt til at køre med Apples egne apps Mail og Safari, hvis de ønskede noget andet.

Indtil nu har Apple Music, der er Apples egen app og tjeneste været standardvalget, når Siri blev spurgt om at afspille et stykke musik, men det ændrer sig.

De to tech-sites The Verge og MacRumors rapporterer, at når Siri i iOS 14.5 bliver spurgt om at spille musik, får brugeren mulighed for at vælge en standardtjeneste efter eget valg. Dermed kan man selv beslutte, om det er det er Spotify, YouTube Music, Apple Music eller en helt anden tjeneste, at Siri-funktionen skal benytte til afspilning af musik.

Hvis denne ændring finder vej til den endelige udgave af iOS 14.5, bliver iOS-systemet dermed lidt mere åbent.

En anden nyhed der er kendt om iOS 14.5 er, at det bliver muligt at låse ens iPhone op med Apple Watch. Den historie kan du læse mere om her.

TIP: Det betyder prikkerne på iPhone-skærmen

Det vides ikke, hvornår Apple frigiver iOS 14.5, der lige nu er ude i betaversioner.

Følg MereMobil.dk på Instagram
klik her

Mere til historien

I slutningen af januar kom iOS 14.4, der kom med forbedringer til Bluetooth på iPhone samt fejlrettelser til tastaturet.

iPhone 17 farverne er lækket

Farverne på den kommende iPhone 17-serie er angiveligt lækket.

(mere…)
Tim Cook kan forblive topchef for Apple i lang tid

En ny rapport kaster lys over, hvad fremtidsplanerne er for Apple og deres topchef.

(mere…)
Dette vil Apple lancere i år!

OVERBLIK: Vi tager et kig på, hvad vi kan forvente af Apple resten af året.

(mere…)
Produktionen af foldbare iPhone-skærme er snart klar

RYGTE: Produktionen af de iPhone-skærme, som skal bruges til den kommende iPhone Fold, er ved at være klar.

(mere…)
Apple Account Card virker nu i Danmark

KORT NYT: Apple har udrullet deres Account Card herhjemme, men nyheden er ikke særlig stor.

(mere…)
Apple ønsker at købe F1-rettighederne

RYGTE: Apple er i forhandlinger om F1-rettighederne i USA i kølvandet på deres F1-film.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
38 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram