Apple hæver andelen for nogle udviklere

KORT NYT: Apple har valgt at sænke den andel som Apple skal have for salg igennem App Store hos nogle udviklere, men ikke alle.

Tilbage i november annoncerede Apple at de vil sænke andelen for nogle udviklere, dog ikke alle. På nuværende tidspunkt så tager Apple 30 procent i alt salg, som kører igennem App Store.

Dette har tidligere været under kritik, og har for eksempel resulteret i at Fortnite droppede App Store helt, eller rettere, Apple droppede Fortnite efter de forsøgte at køre salg udenom App Store.

Øv! Fortnite på iPhone har lange udsigter

Nu har Apple så indført en lavere andel på 15 procent, for alle udviklere med et salg på under en million dollars for hvert kalenderår.

Flere Twitter-brugere bemærker nemlig at deres salgstal har forandret sig, og de er begyndt og tjene mere til deres egen andel.

Det er ikke officielt udrullet fra Apple, men det bemærkes at salgstallene nu er stigende i deres andel af applikationer i App Store. Officielt er det først den 1. januar 2021 at det træder i kraft.

Kriterierne for at få nedsat sin kommission er følgende:

  • Eksisterende udviklere, der havde en omsætning på op til 1 million $ i 2020 for alle deres apps, samt udviklere, som endnu ikke har lanceret deres første apps i App Store, kan kvalificere sig til ordningen og reduceret kommission. 
  • Hvis en deltagende udvikler overstiger grænsen på 1 million $, vil standardsatsen for kommission være gældende resten af året. 
  • Hvis en udviklers virksomhed falder til under grænsen på 1 million $ i et kommende kalenderår, kan de kvalificere sig til kommissionen på 15 procent igen året efter.

Mere til historien

Sagen om Fortnite var en overraskelse for mange, og har også resulteret i at millionvis af brugere ikke længere kan spille på deres iOS-enhed. Fortnite fik senere også opbakning fra Spotify i sagen.

Apple Watch Series 11: Endelig mere batteritid | TEST

ANMELDELSE: Batteritiden er udvidet, men er det nok? Her er min vurdering af Apple Watch Series 11.

(mere…)
iPhone 17-salget overgår forventningerne 

Den nye iPhone 17-serie har fået en stærkere start på salget, end analytikerne forventede. 

(mere…)
Den britiske regering VIL have en bagdør i iCloud

Den britiske regering giver ikke op og gør nu et nyt forsøg på at få implementeret en bagdør til iCloud.

(mere…)
Hvilke Apple-nyheder kan vi forvente i oktober?

OVERBLIK: Der er stadig flere produkter, som vi venter på bliver lanceret fra Apple. Disse produkter kan meget vel lande i oktober.

(mere…)
iPhone 17 Pro Max overhaler forgængeren i opladning

Den nye iPhone 17 Pro Max overgår forgængeren, når det gælder opladning. Nu er det testet, hvad den maksimalt kan lade med.

(mere…)
iPhone Fold kan få inspiration fra Air-modellen

RYGTE: Den kommende iPhone Fold vil få et design, der minder meget om to iPhone Air-modeller.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram