Google undersøges i Danmark – har de betalt korrekt skat?

Betaler Google den skat de skal i Danmark? Skattemyndighederne undersøger tech-giganten.

Google søg
Har Google betalt den skat de skal i Danmark? Det er Skattestyrelsen ved at undersøge (Foto: Simon Steinberger)

Skattemyndighederne i Danmark undersøger Google Denmark ApS. Det fremgår af regnskabet, skriver Finans.

– ”I løbet af regnskabsåret har de danske skattemyndigheder påbegyndt en vurdering af de åbne skatteår vedrørende virksomhedens skatteposition,” kan der læses i regnskabet for Google Denmark ApS.

Google er ikke enige med skattemyndighederne og har i regnskabet hensat et stort nul til sagen.

Overfor Finans vil Skattestyrelsen ikke be- eller afkræfte undersøgelserne af Google. Det vil Google dog gerne selv.

Ifølge Googles politiske chef i Danmark, Christine Sørensen, er Google i dialog med myndighederne og ”vi betaler generelt den skat, som de beder os om”.

Christine Sørensen fortæller videre, at som en international virksomhed betales størstedelen af skatteforpligtelserne, over 80 procent, i hjemlandet USA. Her peger den politiske chef på, at danske virksomheder som opererer internationalt betaler ”langt størstedelen af deres skat i Danmark”.

Den danske statsminister Mette Frederiksen (S) har gentagne gange siden juli sidste år gjort klart, at hun er klar til at målrette digitale skatter mod techgiganterne.

Google Denmark ApS har mere end 100 ansatte. I 2019 var overskuddet før skat på 21,9 millioner kroner – 16,5 millioner kroner efter skat, skriver Finans.

LÆS OGSÅ: Google og Facebook er under pres for betaling af indhold

Mere til historien

Google har fornyligt været i skudlinjen fra flere sider fordi de i en periode forsøgte af censurere børneindhold fra DR, ved at fjerne appen fra Google Play. Siden har Google haft et møde med kulturminister Joy Mogensen (S). Om mødet medførte noget konktre, har jeg ikke viden om.

Google slutter 2023 med stor opdatering til Pixel

I en stor opdatering til Google Pixel, er der kommet store nyheder til kamera-delen, og kunstig intelligens tager det til et højere niveau.

(mere…)
Den nye AI-model Gemini skal gøre Google Bard meget klogere

Google har introduceret en ny kraftig AI-model, der skal konkurrere 1:1 med ChatGPT.

(mere…)
I dag slettes din gamle Gmail

Gmail, YouTube, kalender og dokumenter forsvinder. Fredag er skæringsdatoen.

(mere…)
Hemmelig aftale mellem Google og Spotify er afsløret

Retsagen mellen Epic Games og Google har afsløret, at Google har indgået en indtil nu hemmelig aftale med Spotify.

(mere…)
Ikke alle er tilfredse med de nye farver på Google Maps

Nye farver er kommet til Google Maps, og det frustrerer nogle brugere. Hvad tænker du?

(mere…)
iPhone vil understøtte RCS-beskeder næste år

Konkurrenterne har længe ønsket, at Apple understøttede RCS i tekstbeskeder. Nu oplyser Apple, at det er på vej.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
12 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker den bærbare teknologi – smartphones, tablets, smartwatches, forbrugerstof og bringer baggrundshistorier og guides. MereMobil.dk har en ambition om at være den primære kilde at gå til, hvis du ønsker viden om branchen, der hver dag har enorm betydning for os alle.
© 2023 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram