På besøg hos Facebook Odense – kom med

VIDEO: Facebook har åbnet datacenteret i Odense før tid. Nu ekspederer centeret i Danmark data til brugere i hele verden. Kom med indenfor.

Vi har været “inde i Facebook”

Facebook har valgt Odense som stedet til deres mest innovative og moderne datacenter til dato. Centeret er det eneste der er så klimaneutralt som tilfældet er her.

Åbningen skulle egentlig have fundet sted i 2020, men i midten af september 2019 blev dørene åbnet og stikkene sat i.

MereMobil.dk var sammen med diverse ministre, politikere og andet ”godtfolk” inviteret indenfor til åbningen torsdag den 12. september 2019.

FOTOSERIE: Kom på besøg hos Facebook i Odense

I første omgang er det dog ”kun” halvdelen af centeret, der er åbnet, mens den sidste del fortsat endnu ikke er færdig.

Facebooks store datacenter er cirka 56.500 kvadratmeter og rummer otte serverhaller. Indtil videre er tre af fire serverhaller i den store ”Hal B i ODN2” åbnet.

Der går lidt inden de fire haller i Hal A i ODN1 er klar. Dette bliver i 2020. Foruden serverhallerne er der også en stor administrationsbygning i midten af området.

Selvom det kun netop er åbnet, er der allerede 175 ansatte på centeret i Odense. Der er også godt styr på sikkerheden. Under vores rundvisning var vi hele tiden ”overvåget” af 1-2 vagter, som fulgte med på rundturen.

Facebook: Ja! Vi har lyttet med på samtalerne

Foruden Facebook var også Fjernvarme Fyn repræsenteret ved åbningen med deres direktør Jan Strømvig. Fjernvarme Fyn spiller nemlig en stor rolle i hele Facebooks gøren og laden i Odense. Det skal nemlig være så ”grønt” som muligt.

Fjernvarme Fyn har lavet en varmecentral på modsatte side af Facebook, hvor al overskudsvarmen fra de mange servere hos Facebook skal omsættes til fjernvarme.

Facebook har investeret i vindmøller i Norge, der er med til at gøre forbruget klimaneutralt. 6.900 husstande i Odense på årsplan kan få varme fra overskudsvarmen fra Facebook.

Facebook Odense Datacenter
John G. i Hall B i Facebook Odense Datacenter. Centeret består af i alt 8 haller.
(Foto: MereMobil.dk)

Mere til historien

Facebook Odense Data Center er ét af i alt 9 datacentre på verdensplan, men altså på nuværende tidspunkt det mest innovative.

YouTube-bilen skabte konflikter

VIDEO: Stor skærm til underholdning på køreturen er en "wow-faktor" i Xpeng G9, men også en potentiel konfliktskaber.

(mere…)
Amazon har budt på TikTok

RYGTE: Amazon er hoppet med på vognen og har ifølge kilder lavet et bud på TikTok.

(mere…)
Facebook: Vennernes opdateringer kommer tilbage

Har du opdaget, at det er begrænset hvor meget, at du ser fra dine venner i dit Facebook-feed? Nu kommer de retur!

(mere…)
Trump klar til forhandling med TikTok

Donald Trump er til at tale med, når det kommer til told på kinesiske varer, hvis kineserne accepterer et TikTok-salg. 

(mere…)
Opladning af elbiler: Her er, hvad jeg har oplevet

VIDEO: Her er noget af det, som er rart at vide om opladning af elbiler.

(mere…)
Meta AI chatbot på vej i Europa… med begrænsninger

Meta AI bliver nu tilgængelig i Europa via Facebook, Instagram, Messenger og WhatsApp - men i en begrænset udgave. 

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
4 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram