Hvorfor kan jeg ikke finde brugte Sonos højttalere?

Ejerne og anmelderne ELSKER Sonos højttalere, men de er stort set umulige, at finde brugte. En brugt Sonos er tilmed temmelig dyr.

Inden for multiroom-højttalersystemer betegnes amerikanske Sonos som ”second to none”. Sonos giver den absolut bedste brugeroplevelse, når der skal være musik i flere rum.

Systemet kan spille radio i køkkenet, aktuelle top 40-hits i stuen og vinylpop fra 80’erne på kontoret. Eller den samme musik i hele huset på én gang, uden du vil opleve ekko på grund af forsinkelse af lyden.

Sonos understøtter alle de kendte streaming-udbydere på markedet, og har en uovertruffen brugervenlighed, som konkurrerende systemer endnu ikke har opnået.

Jeg har selv Sonos højtalere, og søger jævnligt på DBA og forskellige Facebook grupper, fordi jeg gerne vil udvide med flere højtalere, og gøre en god handel. Men gang på gang må jeg forlade brugtmarkedet nedslået.

Brugtprisen ligner nyprisen

SONOS Play 5 1stgen

Sonos Play:5 første generation. En fin højtaler, men anden generation er markant bedre.

Højtalere til Sonos systemet er forholdsvis dyre. Den største model kaldet PLAY:5 koster omkring 4.300 kroner, mens den lille køkkenhøjtaler PLAY:1 ligger til godt 1.300 kroner. En subwoofer må du slippe hele 6.000 kroner for. Her taler vi altså om nypriserne.

Antallet af brugte enheder er desværre ret begrænset, og det holder prisen oppe. Også i sådan en grad, at brugtkøb ikke altid kan betale sig. Trods alt kommer nye produkter med to års reklamationsret.

De få PLAY:5 modeller som jeg er stødt på koster ofte omkring 3.000 kroner – alt efter generation. PLAY:1 har en brugtpris på cirka 1.000 krone, hvis du er heldige at finde dem.

Selvom prisen måske kan presses lidt, er det stadig priser som nærmer sig nyprisen.

SONOS Play 1

Denne lille Sonos PLAY:1 passer godt i køkkenet eller badeværelset. Trods dens kompakte størrelse er lyden utrolig kraftig og fylder meget.

Jeg har endnu ikke udvidet antallet af højtalere hjemme hos mig selv.

Sonos er klar med en prisvenlig soundbar

Brugerne elsker produkterne

Jeg har ikke et stort videnskabeligt studie der viser, hvorfor Sonos er svært at finde brugt, men jeg har mit eget bud.

Hvorfor vil jeg have flere højttalere? Hvorfor sælger jeg ikke selv mine Sonos? Fordi jeg er MEGA glad for højttalersystemet.

Det er også den holdning, jeg møder hos andre Sonos ejere. Det kan måske forklare det ringe udbud af brugte enheder samt hvorfor prisen er så forholdsvis høj på brugtmarkedet.

Der findes andre multiroom systemer, men ingen i kaliber som Sonos (min opfattelse). Køber du noget andet ender du med at ærgrer dig over, at du ikke købte Sonos fra starten.

Hvis du har tips til hvor Sonos højttalere kan findes brugt så skriv gerne i kommentarfeltet herunder.

Nogle Sonos højttalere understøtter nu AirPlay

Mere til historien

Ny Google Home Speaker lækket: Lancering kan være tæt på

Google har ikke lanceret en ny smarthøjttaler i over seks år. Nu peger en lækage på, at en ny Google Home Speaker endelig kan være på vej.

(mere…)
Ladeboks til elbil: 10 ting du skal vide før du køber

GUIDE: Mange elbilister køber en ladeboks til elbilen i hast og ender med en forkert løsning. Her er de 10 vigtigste råd , når du skal have en opladeboks i hjemmet, så du undgår dyre lærepenge og finder den rette model til dit behov.

(mere…)
Årets tech-gaver til konfirmanden? Få idéer her

KØBSGUIDE: Står du og skal til konfirmation? Og hvad skal konfirmanden så have? Vi kommer her med tips til tech-gaver.

(mere…)
iPhone 17e: Skal du opgradere? Stor guide

GUIDE: Apple har sendt iPhone 17e på gaden til en skarp pris. Se om du skal skifte din iPhone 14, 15 eller 16 ud med den nye, prisvenlige model her.

(mere…)
Sonos Era 100 SL test: Mere lyd for færre penge?

TEST: Sonos giver den klassiske lyd til en skarpere pris i Era 100 SL. Her er min dom over streaming-højttaleren, der mangler en vigtig detalje.

(mere…)
Denon angriber Sonos: Nye smart-højttalere er klar

Glem alt om de gamle modeller. Denon er netop landet med en kraftfuld opgradering af Home-serien, som skal konkurrere mod Sonos.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
37 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram