Myndighederne rejser bekymring over ansigtsgenkendelse på iPhone X

De amerikanske myndigheder er ikke begejstrede for ansigtsgenkendelsen i iPhone X, og en senator vil have svar fra Tim Cook.

Sensorer på iPhone X

Sensorerne på fronten af iPhone X (Foto: Apple keynote)

Apple CEO, Tim Cook, har modtaget et brev fra de amerikanske myndigheder. Her kræves der mere information om hvordan Apple sikrer informationerne fra Face ID i iPhone X. Det skriver blandt andet Tek.no.

Brevet er afsendt fra senator AL Franken og stilet direkte til Tim Cook.

Informationerne om ansigtet er, i modsætning til et password, en permanent identifikationsmulighed, som kan give brugerne langvarige og alvorlige konsekvenser, såfremt informationerne havner i de forkerte hænder, lyder det i henvendelsen.

Du kommer til at vente længe på iPhone X

Ligesom fingeraftrykslæseren Touch ID så gemmes informationerne fra Face ID kun lokalt på telefonen, men senatoren vil gerne vide hvorvidt det er muligt for Apple, eller en tredjepart, at få adgang til disse data. De vil også vide om Apple kan finde på at gemme disse data andre steder med henblik på videresalg.

Teknologien som Apple benytter vækker også en del interesse. Apple påstår nemlig, at systemet er meget vanskeligt at omgå med f.eks. masker og fotografier.

Face ID skyder 30.000 usynlige IR-prikker i ansigtet på brugeren, og kan dermed analysere ansigtet med meget stor detaljegrad. Og selvom man f.eks. ændrer hår, tager makeup på osv. så skulle systemet stadig være i stand til at genkende brugeren, selv i mørke.

Jeg har stadig til gode at prøve Face ID, men ud fra Apples udmeldinger lyder det lovende. Hidtil har ansigtsgenkendelse, som jeg eksempelvis har testet på Samsung Galaxy S8 og Galaxy Note 8, været en blandet fornøjelse. Nogle gange virker det fint, men grundlæggende har det for det meste fejlet.

Face ID er noget af det jeg vil gå tæt ind i når iPhone X lander til test på mit bord.

På iPhone X kan du selv lave 3D-animerede emojis

Det første kig på iPhone X og iPhone 8

Mere til historien

Apple angiver sikkerheden som én til 1 million i Face ID. Det er sandsynlighed for, at en tilfældig bruger vil kunne åbne din Face ID med sit eget ansigt.

Apple måske på vej med billig MacBook

Det rygtes, at Apple planlægger en billigere MacBook med en A18 Pro-chip - kendt fra iPhone.

(mere…)
HomePod får to nye funktioner med iOS 26

Apples HomePod får også lidt nyheder i forbindelse med efterårets store softwareopdatering.

(mere…)
Apple har drøftet et opkøb af Perplexity

RYGTE: Apple har internt drøftet et muligt opkøb af AI-virksomheden Perplexity AI.

(mere…)
Apple åbner for AirDrop-lignende fildeling mellem iPhone og Android

Ny opdatering åbner for trådløs fildeling mellem iPhone og Android.

(mere…)
iPhone vil overgå til fuldskærmsdesign over to faser

KORT NYT: Nye rygter peger på, at Apple arbejder på et fuldskærmsdesign til iPhone.

(mere…)
Apple CarPlay får stor opdatering med iOS 26

Det er ikke kun iPhone, som får en stor opdatering. Apple CarPlay gør også - både på design og funktioner.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
4 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram