Rekord-regnskab fra Samsung

Samsungs regnskabs er yderst positivt. Holder forventningerne til Apples regnskab, så slår Samsung dem på driftsresultat for anden gang i historien.

Samsung Galaxy S8+ (Foto: MereMobil.dk)

Samsung Galaxy S8+ (Foto: MereMobil.dk)

Samsung har netop frigivet kvartalsregnskabet for andet kvartal 2017 og det afslører et rekord-regnskab. Teknologi-giganten har genereret et driftsresultat på 12.7 milliarder dollars og 9.7 milliarder dollars i nettoresultat – hvilket er det højeste i selskabets historie. Det skriver Android Authority.

Dermed er Samsung altså på vej til, at slå Apple på driftsresultatet for anden gang i historien. Det forventes nemlig, at Apple ”kun” genererer 10.6 milliarder dollars i samme periode. Apple har tradition for, at deres salg falder op mod lanceringen af en ny iPhone-serie. Og det forventes, at de inden for de kommende uger/måneder afslører iPhone 8.

 – Er dette den endelige iPhone 8?

Samung Galaxy S8 (Foto: Samsung)

Samung Galaxy S8 (Foto: Samsung)

Tidligere har det særligt været mobilafdelingen hos Samsung, der har båret frugt i regnskabet. Men denne gang er det deres komponentproduktion, som bærer en del af “skylden” for det flotte resultat. Det er særligt efterspørgslen på Samsungs DRAM- og NAND-hukommelseschips, som har medført højere priser. Dette ventes også at fortsætte i årets tredje kvartal.

Mobilafdelingen har genereret 3.7 milliarder dollars i driftsresultat, hvilket særligt skyldes topmodellerne Galaxy S8 og Galaxy S8+. Salget af dette års topmodeller har været omkring 15 procent højere end tilfældet var af Galaxy S7’erne sidste år.

 – Samsung Galaxy S8’erne sælger som varmt brød

Indtjeningen i mobilafdelingen forventes også at falde i årets tredje kvartal grundet marketingudgifterne for lanceringen af Galaxy Note 8. Denne forventes, at blive afsløret for offentligheden ved en Unpacked-event onsdag den 23. august 2017. Eventen finder sted i New York City.

 – Samsung inviterer til Galaxy Note 8 Unpacked-event

Mere til historien

Trods Samsungs store problemer med hele Galaxy Note 7-katastrofen i 2016, så blev deres regnskab ganske flot for hele året.

Læs også:
Er det Samsung Galaxy Note 8?

Samsung Unpacked vender tilbage til New York

Rygterne svirrer om et kommende Unpacked event, hvor Samsung vil afsløre nye foldbare smartphones.

(mere…)
Samsung teaser Galaxy Z Fold Ultra

Samsung har frigivet en teaser for en kommende Galaxy Z Fold, men med "Ultra" i beskrivelsen.

(mere…)
Galaxy Ring 2 er ikke på vej lige nu

Der har været utallige rygter om Galaxy Ring 2, men nu forlyder det, at ringen ikke kommer så hurtigt som forventet.

(mere…)
Samsungs designmodel er landet – er tykkelsen vigtig for dig?

Samsung Galaxy S25 Edge har ramt butikkerne. Hvad tænker du? Er det vigtigt med en tynd telefon?

(mere…)
Samsung Galaxy S25 Edge er virkelig fedt designet, men … | TEST

TEST: Designet er argumentet. Prisen er det modsatte. Her er min test af Samsung Galaxy S25 Edge.

(mere…)
Samsung Galaxy S25 Edge: Den tyndeste smartphone lige nu

Her er hvad du skal vide om Samsung Galaxy S25 Edge: Tynd og meget dyr

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram