Analytiker gætter på iPhone 8 lancering til WWDC

Med høj sandsynlighed vil iPhone 8 blive offenliggjort ved WWDC-konferencen i juni, mener en analytiker fra JP Morgan.

Renderinger der skal forestille iPhone 8 lavet af Twitter-brugeren Benjamin Geskin (Kilde: Benjamin Geskin)

Renderinger der skal forestille iPhone 8 lavet af Twitter-brugeren Benjamin Geskin (Kilde: Benjamin Geskin)

Forventningerne til den kommende iPhone-model, som ventes at få navnet iPhone 8, er ekstremt høje. Rygterne svirrer om alt fra kant-til-kant skærm, dual-kamera og fingeraftrykslæser i skærmen.

Det har af rigtigt mange været antaget, at telefonen ville blive lanceret til efteråret. Men måske forventningerne skal afstemmes. Skal man tro en analytiker fra det amerikanske analysefirma JP Morgan, så kan Apple meget vel annoncere telefonen til World Wide Developer Conference der afholdes i juni måned. Helt præcist finder Apples årlige udviklerkonference WWDC sted den 5.-9. juni 2017.

 – Nye lækkede billeder og skitser af iPhone 8

Analytikeren fra JP Morgan mener, at der er høj sandsynlighed for, at Apple altså vil afsløre den næste iPhone ved netop WWDC. Det skriver 9to5Mac.com. Afsløringen skulle være for at tease og skabe begejstring, samt hype hos potentielle købere. Samtidigt tales der om, at telefonen først vil kunne købes i efterået.

Apple viser også altid en smagsprøve på den kommende store iOS-opdatering under WWDC. Hvorefter den frigives til udviklere enten lige efter ellers kort efter udviklerkonferencen.

Med nogle iPhone-modeller har lanceringen og salgsstarten fundet sted i løbet af sommeren. Senest var det med iPhone 4 der blev præsenteret den 7. juni 2010.

Hvad tror du? Vil Apple benytte WWDC til at fremvise den kommende iPhone-model eller skal vi væbne os med tålmodighed til en særskilt iPhone-event? Skriv gerne i kommentarfeltet herunder.

 – iPhone 8 får måske fingeraftrykslæser under skærmen

Apple har vanen tro ikke kommenteret på de mange rygter og spekulationer omkring den kommende iPhone-model.

Mere til historien

Allerede i februar var markedsanalytikerne John Donovan og Steve Mullane fra BlueFin Research Partners ude med deres mening om, at produktionen af iPhone 8 fremskyndes og en lancering før september kan være realistisk.

AirPods Pro 3 – Her er hvad vi ved

AirPods Pro 3 er stadig på tegnebrættet for 2025 – her er, hvad vi ved om de kommende in-ears fra Apple.

(mere…)
iPhone 16 solgte bedst

Apples iPhone 16 var den mest solgte globalt i første kvartal af 2025.

(mere…)
Meta vil åbne flere fysiske butikker

RYGTE: Meta arbejder på at åbne flere butikker, hvor man kan udforske deres hardware-produkter.

(mere…)
Apple åbner ny type iPhone-mobilbetaling i Danmark

Apple er klar med betalingsløsningen Tap to Pay i Danmark.

(mere…)
Apples kommende HomePad kan komme senere i år

RYGTE: Apples ventede HomePad kan udkomme senere i år – hvis rygterne altså taler sandt.

(mere…)
Google Pixel 10 er spottet i offentligheden

Sjusket eller uheldigt? Google Pixel 10 er spottet i Vancouver, Canada, under optagelser til en reklame.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram