Galaxy S8 bliver endnu bedre i Kina

RYGTE: Samsung Galaxy S8 kommer til Kina i en vildere version, end vi skal forvente på vores markedsområde.

Samsung Galaxy S8 lækket af EvLeaks (Kilde: EvLeaks)

Samsung Galaxy S8 lækket af EvLeaks (Kilde: EvLeaks)

Den 29. marts 2017 forventes Samsung at præsentere nye topsmartphones med navnet Galaxy S8, men inden du glæder dig for tidligt, så vær ærgerlig over du ikke bor i Kina.

Ifølge CNET.com, der citerer forskellige rygte-kilder, bliver udgaven i USA og Europa den stækkede version med 4 GB RAM. Kineserne derimod. De får Galaxy S8 med 6 GB RAM, forlyder det. Årsagen er, at mange telefoner på det kinesiske marked, fra lokale producenter, kommer med 6 GB RAM som standard, og her vil Samsung ikke stå tilbage.

Mere RAM betyder i korte træk mere arbejdshukommelse, og en smidigere telefon ved hårdt brug, hvor mange apps kører samtidigt. CNET bemærker, at Galaxy Note 7 i Kina havde 6 GB RAM.

Det skal siges, at 6 GB RAM i vores marked ses på telefoner allerede. En mobil som Huawei Mate 9 Pro er en af de telefoner, der findes med denne RAM-mængde.

Der tales også om to forskellige chipsets. Det nordamerikanske marked får Qualcomm Snapdragon 835 mens Kina kan se fem til Samsungs nye Exynos 9 chipset. Exynos skulle på papiret være kraftigere end Snapdragon 835.

Alt dette er naturligvis spekulation og rygter, men vi dækker Samsungs nye produkter på MereMobil.dk.

Samsung Galaxy Xcover 4 – ny robust håndværkermobil

Mere til historien

Et andet hot rygte er historien om, at også Galaxy S8 vil have super slowmotion mulighed. Dette er også en mulighed på Sony Xperia XZ Premium, der kører på Snapdragon 835 chipsettet.

Produktionen af foldbare iPhone-skærme er snart klar

RYGTE: Produktionen af de iPhone-skærme, som skal bruges til den kommende iPhone Fold, er ved at være klar.

(mere…)
Det forventer vi af Apple resten af året

OVERBLIK: Vi tager et kig på, hvad vi kan forvente af Apple resten af året.

(mere…)
Samsung fortsætter vanvidspriserne

Den nye Samsung Galaxy Z Fold7 marker endnu en vanvidspris. Vil du betale så meget?

(mere…)
Foldbar duel: Samsung Galaxy Z Fold7 vs Galaxy Z Fold6

NEW YORK, US: Hvad kan Galaxy Z Fold7 som Galaxy Z Fold6 ikke kan? Denne gennemgang giver dig svaret.

(mere…)
Apple ønsker at købe F1-rettighederne

RYGTE: Apple er i forhandlinger om F1-rettighederne i USA i kølvandet på deres F1-film.

(mere…)
iPhone 17 Air kan blive mere “pro”

RYGTE: Den kommende iPhone 17 Air, som vi stærkt forventer til september, bliver måske mere "pro" end først antaget.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
2 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram