Apple dropper 16 GB på de fleste iPhone-modeller

Apple har droppet 16 GB varianterne af iPhone 6S og iPhone 6S Plus i forbindelse med lanceringen af iPhone 7 og iPhone 7 Plus, som slet ikke lanceres med 16 GB.

iPhone 7 Plus, iPhone 7 og iPhone SE (Foto: Apple)

iPhone 7 Plus, iPhone 7 og iPhone SE (Foto: Apple)

Der har længe været mange spekulationer om, hvornår Apple ville droppe varianten med 16 GB intern hukommelse – og det er altså sket nu med lanceringen af iPhone 7 og iPhone 7 Plus.

 – Her er iPhone 7 og iPhone 7 Plus

De to nye iPhone 7-modeller lanceres slet ikke i 16 GB hukommelses-varianter, men Apple har derudover besluttet, at ændre på sidste års modeller iPhone 6S og iPhone 6S Plus. Disse udgår nemlig også i 16 GB hukommelses-varianterne og findes altså nu i varianter med 32 GB og 128 GB hukommelse.

Den ellers popuælre 64 GB variant af iPhone 6S og 6S Plus forsvinder også fra Apples sortiment. Dette sker blandt andet, da der i stedet kommer en 32 GB og 128 GB variant. Og prisen på 128 GB varianten reduceres ganske betydeligt.

 – Specifikationer på iPhone 7 og iPhone 7 Plus

Dermed er det kun iPhone SE, som findes i Apples sortiment i en 16 GB variant.

iPhone 6S og iPhone 6S Plus findes nu "kun" i varianter med 32 GB og 128 GB intern hukommelse (Kilde: Apple.com)

iPhone 6S og iPhone 6S Plus findes nu “kun” i varianter med 32 GB og 128 GB intern hukommelse (Kilde: Apple.com)

iPhone 7 og iPhone 7 Plus lander allerede i handlen herhjemme næste fredag – altså den 16. september 2016, men allerede fra fredag den 9. september kan du forudbestille dig eksemplar.

 – iPhone 7 og iPhone 7 Plus – dansk pris og tilgængelighed

Priserne hos de forskellige teleselskaber varierer alt efter abonnement.

Mere til historien

Apple offentliggjorde også en ny generation af Apple Watch under aftenens iPhone 7-event. Det nye Apple Watch hedder Apple Watch Series 2.

Læs også:
iOS 10 klar til iPhone og iPad i næste uge
iPhone 7 lækket på Twitter før tid

Dette vil Apple lancere i år!

OVERBLIK: Vi tager et kig på, hvad vi kan forvente af Apple resten af året.

(mere…)
Produktionen af foldbare iPhone-skærme er snart klar

RYGTE: Produktionen af de iPhone-skærme, som skal bruges til den kommende iPhone Fold, er ved at være klar.

(mere…)
Apple Account Card virker nu i Danmark

KORT NYT: Apple har udrullet deres Account Card herhjemme, men nyheden er ikke særlig stor.

(mere…)
Apple ønsker at købe F1-rettighederne

RYGTE: Apple er i forhandlinger om F1-rettighederne i USA i kølvandet på deres F1-film.

(mere…)
iPhone 17 Air kan blive mere “pro”

RYGTE: Den kommende iPhone 17 Air, som vi stærkt forventer til september, bliver måske mere "pro" end først antaget.

(mere…)
iPhone 17-serien får redesignet Dynamic Island

RYGTE: Den kommende iPhone 17-serie ventes at få en redesignet Dynamic Island-brugerflade.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram