Apple Watch Sport er ikke egnet til ”sport”

Apple Watch Sport angives ikke længere som stødsikkert i England. Det er konsekvensen af en retssag mod en stædig kunde.

Apple Watch Sport (Foto: Apple)

Apple Watch Sport (Foto: Apple)

Må et Apple Watch hedde ”Sport” til efternavn (modelnavn), hvis ikke det kan bruges til sport? Det var den grundlæggende tvist mellem britiske Gareth Cross og Apple.

Efter 10 dages brug begyndte hans Apple Watch Sport at revne, og fik flere ridser. Gareth synes ikke selv, at han havde gjort noget vildt med uret, skriver Ekstra Bladet.

Apple har ikke anerkendt kundens ønske om reparation på Apples regning, da de ikke mente skaden er dækket af garantien, trods Apples løfter i markedsføringen om uret er stødsikkert.

Test: Apple Watch er det mest relevante smartwatch

Gareth Cross har selv ødelagt hans Apple Watch Sport, mener Apple, der ikke vil udlevere beviserne for deres udlægning af sagen. Efterfølgende stoppede Apple kommunikationen med ham.

Nu har Gareth Cross vundet i retten over Apple. Firmaet skal refundere værdien for uret og betale sagens omkostninger.

Apple har nu leveret det ødelagte ur tilbage, men trods den dårlige oplevelse, har Gareth Cross ikke vendt Apple ryggen. Han planlægger at købe et andet Apple Watch, når efterfølgeren på et tidspunkt offentliggøres og sættes til salg.

Apple har ikke kommenteret på sagen, men løftet om et stødsikkert ur er fjernet fra markedsføringen i England.

Test: Vi har prøvet Ladedock til Apple Watch

Mere til historien

Har du et Apple Watch Sport er det nok ikke en god idé at bruge det til sportsaktiviteter, med mindre du vil gå rettens vej med Apple.

Læs også:
Apple Watch-brandskade kommer ikke fra uret

Nyt Apple TV ventes snart

Det seneste Apple TV er fra 2022. Måske er en AI-baseret opdatering snart på vej.

(mere…)
Disse produkter vil Apple snart lancere

OVERBLIK: Foråret er på vej og det er en masse nye Apple-produkter angiveligt også.

(mere…)
Apple på vej med ny iCloud-funktion

RYGTE: Apple er muligvis på vej med en ny funktion til iCloud, der går under kodenavnet 'Confetti'.

(mere…)
Apple har sat nye rekorder

Apple har fremlagt deres seneste kvartalsregnskab, hvilket afslører flere nye rekorder.

(mere…)
Apple: Sådan skal du opdatere dine AirPods

GUIDE: Der frigives ofte softwareopdateringer til AirPods, men hvordan opdaterer du dem egentlig? Tjek det ud her.

(mere…)
Apple sagsøgt for skadelige stoffer i Watch-remme

I starten af året var det Samsung, som blev sagsøgt - og nu er det Apple. Søgsmålet går på brug af PFAS i smartwatch-remme.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
9 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker den bærbare teknologi – smartphones, tablets, smartwatches, forbrugerstof og bringer baggrundshistorier og guides. MereMobil.dk har en ambition om at være den primære kilde at gå til, hvis du ønsker viden om branchen, der hver dag har enorm betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram