Apple løser 1970-fejl i iOS

Datofejlen, kendt som 1970 datebug, bliver nu løst i iOS. Apple er på vej med en opdatering.

iPhone 6S i Rose Gold (Foto: MereMobil.dk)

iPhone 6S i Rose Gold (Foto: MereMobil.dk)

Apple har tidligere bekræftet en fejl i iOS-styresystemet, der gør, at en iPhone låser og bliver totalt ubrugelig, hvis årstallet sættes tilbage til 1970. I dagligdags brug har det ingen praktisk betydning, at produkterne har denne fejl, da det nok ikke er ret mange, der manuelt vil stille datoen så langt tilbage.

Apple erkender 1970-datofejl i iOS

Fejlen har alligevel fået meget opmærksomhed i tech-medierne, og naturligvis har mange nok forsøgt, om det nu også kunne passe, hvorefter deres iPhone har låst sig ubehjælpeligt fast.

Lige nu arbejder Apple på at færdiggøre den næste store iOS-opdatering med navnet iOS 9.3, og denne vil indeholde en rettelse af 1970 datofejlen. I iOS 9.3 beta 4, som lige nu er i hænderne på betatestere og udviklere, kan datoen ikke stilles længere tilbage end 2001.

Desuden bliver det muligt, at genåbne låste iPhones. Via iTunes kan iOS-enhederne låses op, så man ikke behøver forbi en autoriseret mobilreparatør.

Det er endnu ikke offentliggjort hvornår Apple frigiver iOS 9.3 til offentligheden.

iPhone 5SE afsløres måske den 22. marts

Mere til historien

Apple har senest løst den berygtede error 53, som også har kørt telefonerne ind i en låst tilstand.

Tim Cook: Efterspørgsel på iPhone 17 er stærkere end forventet

Apple-chefen, Tim Cook, har bekræftet, at efterspørgslen på den nye iPhone 17-serie har været større end forventet.

(mere…)
Tim Cook: Apple står over for det bedste december-kvartal nogensinde

Selvom iPhone-omsætningen i fjerde kvartal er under analytikernes forventning, så stiler Apple mod rekord-regnskab. 

(mere…)
Apple planlægger OLED-skærme til iPad mini, iPad Air og MacBook Air

OLED-skærme er på vej til iPad mini, iPad Air og MacBook Air, hvis rygterne holder stik.

(mere…)
Lyden i AirPods Pro 3 er ikke det vigtigste | TEST

TEST: Her er AirPods Pro i tredje generation. Du skal lede længe efter de ydre forskelle og lyden er ikke længere det vigtigste.

(mere…)
Den foldbare iPhone kan blive forsinket

Apples længe ventede indtræden på markedet for foldbare smartphones, kaldet iPhone Fold på rygtebørsen, kan blive udskudt. 

(mere…)
iPhone 17-serien sælger bedre

Apples iPhone 17-serie overgår iPhone 16-modellerne, når det gælder salgstal.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram