Næste generation iPhone får måske Intel chips

Intel skal måske producere noget af indmaden i til næste generations iPhone.

IntelProcessoren i de nye iPhone 6S og iPhone 6S Plus modeller har fået mere omtale end Apple formentlig havde tænkt den ville. Til at producere processoren har Apple valgt både TSMC og Samsung. Der er intet unormalt i, at flere producerer samme enhed.

 – Undersøg hvilken processor din iPhone 6S har

Men grunden til de mange skriverier om denne processor er, at der var påstande om en kæmpe forskel på batteritiden afhængig af hvem, som havde produceret den Apple designede A9-processor. Kritikken lød på, at den Samsung producerede A9-processor gav omkring 20 procent mindre batteritid. Dette har Apple selv samt en anden test efterfølgende afvist er tilfældet.

Nu går rygterne så på, at en delegation på 1.000 medarbejdere hos Intel er ved at arbejde en del af de næste iPhone chipset, som skulle være til den næste iPhone generation. Teorierne går nu på, at der formentlig vil være en 7360 LTE modemchip i iPhone 7 og til andre markeder måske en Qualcomm 9X45 LTE chip.

Intel 7360 LTE skulle angiveligt stamme fra det tyskbaserede firma Infineon Technologies. Faktisk var det dette firma som op til 2011 leveres 3G-model til iPhones. Derfor mener rygterne, at dette kan være et naturligt link til et yderligere samarbejde, skriver GSMarena.com. Andre mener Infineon også er i spil til at producere et helt nyt processor- og chipset til Apple.

Web-TV: Mindre kø-interesse for nye iPhones

Mere til historien

Det er naturligvis på ingen måde sikkert at rygterne holder vand, men det er meget almindeligt, at rygter om den næste iPhone starter kort efter lanceringen af en aktuelt ny model.

Lyden i AirPods Pro 3 er ikke det vigtigste | TEST

TEST: Her er AirPods Pro i tredje generation. Du skal lede længe efter de ydre forskelle og lyden er ikke længere det vigtigste.

(mere…)
Den foldbare iPhone kan blive forsinket

Apples længe ventede indtræden på markedet for foldbare smartphones, kaldet iPhone Fold på rygtebørsen, kan blive udskudt. 

(mere…)
iPhone 17-serien sælger bedre

Apples iPhone 17-serie overgår iPhone 16-modellerne, når det gælder salgstal.

(mere…)
Snart kan du nedtone Apples Liquid Glass

I den seneste beta af iOS 26.1 kan du justere, hvor kraftig gennemsigtigheden med Liquid Glass skal være.

(mere…)
Apple går til modangreb mod EU-lov

Apple går til angreb på EU's Digital Markets Act ved hjælp af EU-Domstolen

(mere…)
Største opdatering i årevis er på vej: Danskere får Apple Intelligence på iPhone

iPhone-brugere i Danmark får formegentlig en kæmpe softwareopdatering inden for de kommende uger.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram