Huawei Mate 8 specifikationer tyder på meget powerfuld phablet

Lækkede detaljer antyder, at Huawei er på vej med en ny og meget kraftfuld phablet i den kommende Huawei Mate 8.

Lækkede billeder af Huawei Mate 8

Lækkede billeder af Huawei Mate 8

Der var engang, sådan starter mange eventyr, og den kinesiske mobilproducent Huawei er efterhånden også lidt af et eventyr. Da de først kom ind på mobilmarkedet var det med særlig fokus på budget-telefoner, men vi ser flere og flere imponerende flagskibe fra selskabet, der også står bag en af dette års to Nexus-telefoner.

 – Nexus 6P fra Huawei er officiel

Vi har tidligere dette efterår anmeldt deres Huawei Mate S, som er en rigtig god telefon. Og nu er specifikationerne på den kommende Huawei Mate 8 angiveligt lækket.

 – TEST: Huawei Mate S – lækker men dyr

Skal man tro disse lækkede detaljer, fra Pocketnow.com, så er der tale om en meget powerfuld phablet. Vi har samlet detaljerne herunder.

Huawei Mate 8 skulle komme med en 6 tommer QHD skærm, Kirin 950 chip, Samsung Exynos 7420 og Qualcomm Snapdragon 810 chip, ARM Mali-T880 GPU, i7 processor, Tensilica Hi-Fi 4 audio chip, 3 eller 4 GB RAM og 32 eller 64 GB intern hukommelse.

Prisen skulle blive mellem 520 og 610 dollars. Ifølge kilderne skulle den blive offentliggjort i slutningen af november eller starten af december.

Det er endnu uvist om vi skal forvente Huawei Mate 8 kommer på det danske marked.

MereMobil.dk holder dig opdateret, hvis/når Huawei melder noget officielt ud.

Mere til historien

Huawei har gjort deres ”Honor”-serie til et selvstædigt brand sidste efterår, da de lancerede deres Honor 6.

iPhone Fold vil bruge Samsung-skærme

RYGTE: Når Apples kommende foldbare iPhone udkommer, ventes det at blive med en skærm fra Samsung Display.

(mere…)
Analytiker: Foldbar iPad er på vej tidligere end forventet

Apple har angiveligt rykket lanceringen af deres kommende foldbare iPad frem.

(mere…)
Flere prisjusteringer for Google Pixel er på vej

RYGTE: Når vi får Google Pixel 10-serien, bliver det måske med flere prisjusteringer – både til den gode og den dårlige side.

(mere…)
Nye detaljer om Samsung Galaxy Z Fold7

Den kommende Samsung Galaxy Z Fold7 har fået lækket flere af sine opgraderinger. Her er et overblik.

(mere…)
Tidligere iPhone-designer arbejder på nyt stort AI-produkt

Den velkendte Jony Ive, som i mange år stod i spidsen for designet af flere Apple-produkter, arbejder på et nyt ret specielt produkt.

(mere…)
Apples smart-home kommer måske slet ikke i år

RYGTE: Den rygtede smart-home-hub kommer måske slet ikke i år.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
2 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram