Danskerne fortsat vilde med iPhones

Forsalget af iPhones startede ved midnatstid i Danmark, og danskerne er fortsat vilde med Apples telefoner.

Apple iPhone 6S og iPhone 6S Plus (Foto: Apple)

Apple iPhone 6S og iPhone 6S Plus (Foto: Apple)

Flere teleselskaber startede i dag forsalget af de nye iPhone 6S-modeller – endda allerede ved midnatstid og danskerne er fortsat meget interesserede i iPhones.

Analytikere har været ude og mene, at den nye farvevariant, Rosegold, stod for cirka 40 procent af salget på de første markeder, hvor telefonen kom til salg den 25. september.

I Danmark er det indtil videre farven Space Grey, som er den mest populære. Helt præcist har flest indtil videre forudbestilt telefonen i Space Grey med 64 GB hukommelse.

– ”Salget i nat forløb rigtig godt. Vi har haft op mod 10.000 i kø til vores webshop, og køen blev afviklet klokken lidt i tre i nat. I år har vi implementeret en løsning, som er optimeret til at håndtere store mængder trafik mod webshoppen, og selvom der var massiv interesse for de nye iPhones – og dermed også lidt ventetid for kunderne – oplevede vi ikke nedbrud. Den mest solgte model lige nu er iPhone 6s med 64 GB i farven Space Grey,” sådan lyder meldingen fra David Engstrøm, pressechef i Telia.

 – Teleselskaberne offentliggør nu iPhone 6S-priser

Også 3 kan oplyse, at det er 64 GB versionen i farven Space Grey, der er den flest ønsker. Den er efterfulgt af den nye farvevariant Rosegold.

Ligesom flere af de øvrige teleselskaber, så startede 3 også salget på deres webshop lige efter midnat og der var også pres på. I forhold til en normal dag, så oplevede 3 en tidobling i antallet af besøgende.

Om salget gør, at iPhone 6S også bliver den mest populære telefon i Danmark i næste måned er endnu uvist, men Apple kom ud med et rekordsalg den første weekend telefonen var tilgængelig på de første markeder.

 – iPhone 6S og iPhone 6S Plus slår salgsrekorder

Den officielle salgsstart på iPhone 6S og iPhone 6S Plus er fredag den 9. oktober 2015.

 – Danske priser på iPhone 6S og iPhone 6S Plus

Mere til historien

Flere butikker holder midnatsåbent når den officielle salgsstart starter.

iPhone får “AI-læge” ombord i ny app

Det ventes, at Apple får sat turbo på sundhedsfunktionerne i en kommende iPhone-opdatering.

(mere…)
Ingen planer om ny iPhone Mini

RYGTE: Apple har ingen planer om at udgive en ny iPhone Mini.

(mere…)
RCS: Lang ventetid på ny iPhone-funktion

Her får du en status på, hvornår iPhone i Danmark får RCS-beskeder.

(mere…)
Nye, prisvenlige telefoner til salg i Danmark

Hvis prisen er vigtig, men funktionaliteten skal være i orden, er disse to telefoner værd at overveje.

(mere…)
EU vil tvinge Apple til flere store ændringer

EU er endnu engang ude med riven og kræver, at flere nye tiltag implementeres til fordel for brugerne.

(mere…)
Foldbar iPhone bliver vanvittig dyr!

RYGTE: Apples første foldbare bliver nok ikke for alle – prisen kan nemlig blive voldsomt høj.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram