Apple Watch går igen uden om Danmark

Apple Watch kommer heller ikke til Danmark i denne omgang.

Apple Watch

Apple Watch

I september 2014 præsenterede Apple deres smartwatch Apple Watch for verdenspressen, men først i april 2015 kom den nye gadget på de første markeder. Danmark var ikke med i den første lancerings-runde. I hvert fald var Danmark ikke med på listen over nye Watch-lande.

Danske tech-interesserede Apple-fans måtte se skuffede til eventen fra Apple, for Apple Watch er ikke på vej mod de danske butikshylder. Det annoncerede Apple ved deres event fra San Fransisco (9. september 2015). Listen over nye lande var lang, men Danmark var heller ikke på denne gang.

Den manglende lanceringen af Apple Watch i det danske marked betyder også, at der ikke åbner et serviceprogram for uret. Dem som allerede har købt et Apple smartwatch i udlandet, kan derfor fortsat ikke få enheden serviceret lokalt her i landet.

Ingen service af Apple Watch i Danmark

Apple har lavet en kundetilfredsundersøgelse blandt køberne af Apple Watch, og den viser en tilfredshed på 97 procent, lød det også fra CEO Tim Cook på scenen.

 – Brugerne tilfredse med Apple Watch

Der er aktuelt 10.000 apps i App Store specifikt til Apple Watch. Apple annoncerede også, at Facebook Messenger nu kommer som en applikation til Apple Watch.

Mere til historien

Apple Watch kommer nu også i udgaverne gold, rose gold og aluminium. På produktet med rød urrem lanceres også en udgave af Apple Watch i rustfrit stål – men altså ikke i Danmark i denne omgang.

Slut med klodsede sportssmartwatches – her holder batteriet op til 21 dage!

De nye smartwatches fra Huawei vinder på både design, funktion og batteritid.

(mere…)
Apple Watch Series 11: Endelig mere batteritid | TEST

ANMELDELSE: Batteritiden er udvidet, men er det nok? Her er min vurdering af Apple Watch Series 11.

(mere…)
iPhone 17-salget overgår forventningerne 

Den nye iPhone 17-serie har fået en stærkere start på salget, end analytikerne forventede. 

(mere…)
Den britiske regering VIL have en bagdør i iCloud

Den britiske regering giver ikke op og gør nu et nyt forsøg på at få implementeret en bagdør til iCloud.

(mere…)
Hvilke Apple-nyheder kan vi forvente i oktober?

OVERBLIK: Der er stadig flere produkter, som vi venter på bliver lanceret fra Apple. Disse produkter kan meget vel lande i oktober.

(mere…)
Xiaomi lancerer Watch S4 – stilfuldt og med lang batteritid 

Xiaomi er klar med et nyt smartwatch i mellemklassen. Bliv klogere på Watch S4 som får en skarp pris.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram