Her er Apple Music – en ny Spotify konkurrent

Apple vil fremover ikke kun satse på salg af musik. En ny musikstreaming-service med navnet Apple Music har set dagens lys.

Apple Music

Apple Music

Fremtiden ligger i streaming, og ikke kun i salg af musik i enkeltstyks eller albums, derfor er Apple klar med en musikstreaming-service, kaldet Apple Music, som i vores markedsområde bliver en stor konkurrent til Spotify.

Med en kundedatabase på over 800 millioner konti i iTunes, har Apple en enorm base af potentielle kunder, hvoraf nogle af dem vil kunne konverteres til betalende musikkunder. Ifølge Associated Press har Apple et mål om 100 millioner kunder på musiktjenesten.

Den største musiktjeneste i vores markedsområde er Spotify. Ifølge egne tal har de 60 millioner brugere og 15 millioner betalende kunder.

Verdensdækkende radiostation

Apple lægger vægt på, at deres musiktjeneste ikke kommer med ‘dumme’ forslag i en playliste, baseret på en matematisk model. I Apple Music kommer der en professionel menneskelig hånd indover, og hjælper med tilpasningen.

En del af tjenesten bliver også intelligent musikradio kaldet Beats1, der kører live døgnet rundt med forskellige shows. Beats1 bliver sendt fra New York, Los Angeles og London.

Kunstnere kan på Apple Music forbindes med fans via funktionen kaldet “Connect”. Her vil der være nyheder fra kunstnerne, som har mulighed for, at lægge indhold som billeder, videoklip og nyheder ind i Connect-delen af Apple Music.

“For you” er den del af tjenesten som udvælger forslag til brugeren, og der bliver ligeledes en kategori, der viser ny musik du skal lægge mærke til.

Naturligvis kan brugeren også selv sammensætte sine personlige playlister, i lighed med andre tilsvarende tjenester.

I Apple Music findes desuden titusindvis af musikvideoer i HD-kvalitet.

Sonos vil fungere med Apple Music

Integration med Siri

Du kan også via Siri bede om musik ved at sige “Play Born to run”, hvorefter Bruce Springsteen med Born To Run straks starter. På samme måde kan du også bede om, at få afspillet den aktuelle hitliste.

Der er ingen tvivl om, at Apple fremadrettet vil komme spille en store rolle inden for musikstreaming med Apple Music.

Apple har da også tidligere været ude at kritisere blandt andet Spotify for deres gratisversion, hvor der kan lyttes til musik afbrudt af reklamer, og hvor tjenestens funktionalitet er begrænset.

Prisen på Apple Music

Apple Music lanceres i 100 lande den 30. juni. Prisen bliver 9,99 dollars om måneden, og der bliver adgang til tjenesten på Mac, iOS, Windows og Android. Det er endnu ikke klart om Danmark er med blandt de første 100 lande.

Der kommer også et familieabonnement til 14,99 dollars om måneden hvor seks familiemedlemmer kan bruge tjenesten, men stadig som individuel bruger med egne playlister og preferencer.

Man kan prøve Apple Music gratis de første tre måneder.

Stor ændring på vej til Spotify

Mere til historien

Apples musikservice er det direkte resultat Beats opkøbet i august 2014 hvor tjenesten blev overtaget for 3 milliarder dollars. Det var Apples hidtil største opkøb.

AirPods Pro 3 ventes snart – her er det nye

Vi forventer snart at få nye AirPods Pro at se. Vi har samlet op på rygterne, så du kan læse, hvad du skal forvente.

(mere…)
Farvel til det fysiske SIM? iPhone 17 kan blive eSIM-only i EU

RYGTE: Noget tyder på, at iPhone 17-serien kun vil have eSIM i flere lande, herunder EU-lande.

(mere…)
YouTube slår ned på ‘fusk’ med familiedeling

Hvis du har YouTube Premium som et familieabonnement og deler det uden for husstanden, så kan du måske få problemer.

(mere…)
Nordisk Film-indhold flyttes til Disney+

KORT NYT: Disney+ får snart adgang til danske, finske, norske og svenske film via Nordisk Film.

(mere…)
Netflix-filmen ‘KPop Demon Hunters’ er nu den mest sete nogensinde

Den animerede musical KPop Demon Hunters har overhalet Red Notice og er nu blevet den mest sete film i streamingtjenestens historie. 

(mere…)
Apple inviterer til iPhone-event

Så er det officielt. Apple er klar med datoen for september-eventet, hvor vi blandt andet forventer nye iPhones.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram