MobilePay i flere supermarkeder

Danske Banks mobile betalingsløsning, MobilePay, fortsætter den planlagte udbredelse hos Dansk Supermarked i Danmark.

MobilePay er danskernes absolutte favoritløsning, når det kommer til mobilbetaling. Hverken Google, Apple eller en tredjepart har præsteret at få to millioner danskere til at anvende mobilbetaling.

MobilePay

MobilePay (Foto: MereMobil.dk)

Indtil for blot en måned siden, var mobilbetaling i butikker, stadig ganske nyt og uvant, men så kom Dansk Supermarked på banen og indgik en aftale med Danske Bank om MobilePay-løsningen. Første stop blev Føtex i storcenter Nord i Århus, og nu er turen kommet til yderligere fire supermarkeder.

– Nu kan du betale med MobilePay i Føtex

Fra og med i dag, tirsdag den 21. april 2015, bliver det også muligt at anvende MobilePay i Føtex, Nordre Fasanvej på Frederiksberg. I morgen den 22. april, bliver kunderne hos Føtex, Slotsgade i Aalborg, også introduceret for muligheden, herefter Bilka i Horsens den 27. april og til slut i denne omgang, Føtex, Vesterbro i Odense, den 29. april.

– ”Vi er nu klar til at tage næste skridt i planen mod at rulle mobilbetaling ud i alle vores butikker. De fire varehuse dækker store provinsbyer fordelt over hele landet og et varehus i midten af København. Det betyder, at vi får testet løsningen i de butikker, hvor der kommer mange forskellige typer kunder, som kan prøve teknologien af,” siger Dansk Supermarkeds direktør for e-commerce & digital, Kenneth Nielsen.

De tilsammen fem supermarkeder kommer fortsat til at være en del af testfasen, inden Danske Bank og Dansk Supermarked åbner helt op for løsningen, iblandt de 566 butikker som MobilePay skal udbredes til, det skriver Dansk Supermarked i pressemeddelelsen.

– Horsens bliver landets første MobilePay by

– ”Siden vi introducerede MobilePay i Storcenter Nord er flere kunder, unge som ældre, begyndt at bruge det. I dag er det ca. 3 procent, som vælger at betale med telefonen i varehuset. Det er rigtigt flot, og det bekræfter os i, at MobilePay er et godt bud på fremtidens mobilebetalingsløsning i de store kædebutikker i dansk detailhandel,” siger Kenneth Nielsen.

Hos Danske Bank er man ligeledes tilfreds med de indledende test, og ser frem til at kunne tilbyde MobilePay-løsningen til flere butikker i detailhandlen de kommende år.

– “Det er dejligt at se, at kunderne tager løsningen til sig. Nemme og hurtige mobile betalinger går en stor fremtid i møde. Med Dansk Supermarked som initiativtager kommer MobilePay-modellen til at vinde frem i detailhandlen over de næste par år”, spår Mark Wraa-Hansen, chef for MobilePay-divisionen i Danske Bank.

Mere til historien

Dansk Supermarked forventer at der inden for et års tid, vil være en MobilePay-løsning klar i samtlige 566 Føtex, Bilka, Netto og Salling butikker. Konkurrenten Swipp lader stadig vente på sig, men er den nærmeste konkurrent til MobilePay, målt på antallet af brugere.

Nets-nedbrud: Nyt offline-system reddede betalingerne

Mens et omfattende Nets-nedbrud skabte overskrifter landet over torsdag, kunne danskerne fortsat handle i supermarkederne. Et nyt "offline-beredskab" bestod sin første store generalprøve med glans.

(mere…)
Kontanterne dør: Nu betaler 6 ud af 10 danskere med mobilen

Mønter og sedler er på vej på museum. En ny rapport fra Nets viser, at mobilbetaling er stukket helt af i Danmark, mens kontanterne nu kun bruges af et fåtal. Apple Pay og Google Pay sidder tungt på kassen.

(mere…)
Slut med betalings-panik ved nedbrud: Nu virker mobilen uden internet

Et nyt digitalt beredskab sikrer, at du kan handle ind i mindst syv dage, selvom betalingssystemerne eller internettet er nede. Det gælder også for Apple Pay og Google Pay.

(mere…)
MobilePay lancerer grønlandsk sprogudgave

En af de mest brugte apps i Grønland er endelig blevet mere lokal. Fra i dag kan de grønlandske brugere nemlig vælge at bruge MobilePay på deres eget modersmål.

(mere…)
MobilePay i udlandet: Swipe penge i hele Europa

Glem alt om besværlige overførsler til udlandet. MobilePay er nu officielt trådt ind i et massivt europæisk samarbejde, der gør det muligt at sende penge på tværs af grænser og betale i udenlandske butikker.

(mere…)
MobilePay-svindel halveret med nyt AI-system

Svindlerne har fået sværere vilkår hos MobilePay. Et nyt system baseret på maskinlæring har på kort tid kraftigt reduceret antallet af svindelsager i Danmark.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram