Se Apple Watch i brug

WEB-TV: Apple Watch er stadig langt fra sin lancering, men allerede nu kan du få en lille forsmag på urets funktioner og brugerflade.

Apple bruger ikke skærmdimensioner til at beskrive størrelse på deres kommende Apple Watch modeller. De bruger millimeter angivelser. Urene kommer i tre modeller i størrelserne 38 og 42 millimeter høje ”urkasser”, som Apple kalder det, med en funklende Retina skærm og safirkrystalglas til at beskytte skærmen.

Apple Watch

Apple Watch

Dertil kommer de nøje udvalgte materialer; rustfri stål, aluminium og 18 karat guld, alle som ligeledes kan vælges i to forskellige farver. Derudover kommer tilvalget af remme, som strækker sig fra blød plast og læder til metal.

– Apple Watch er en realitet

Med andre ord, der er lagt op til at alles smag og pengepung skal forsøges tilfredsstilles gennem de mange designmuligheder, Apple reklamerer med, at der er mere end to millioner måder at se tiden på Apple Watch.

Men urene er endnu ikke lanceret, og datoen endnu ikke fastlagt. Men til de ivrige ventende, har CultOfMac.com fået fingrene i et Apple Watch produkt, som de i nedenstående video viser frem.

– Se Apples præsentation af iPhone 6 og Apple Watch

Her kan man allerede se, at det kommende urs tryknap på siden, kommer til at få en signifikant betydning for brugen af Apple Watch.

Knappen fungerer samtidig som et hjul, som du kan dreje på, for at zoome ind og ud af brugerfladen – smart feature. Det er også tydeligt at se, at urets design er meget gennemført, dog ses der en del genskind fra safirkrystalglasset. Her skal man dog huske på at dette ikke er det endelige produkt, der bliver fremvist.

Video med Apple Watch

Mere til historien

Apple Watch har ikke fået fastlagt en dato for sin lancering, men Apple lover produktet klar i første kvartal 2015. Der har allerede floreret rygter om en mulig forsinkelse, som dog ikke bekræftet af Apple.

Klarna kommer til Apple Pay

Nu har du mulighed for at udskyde en betaling med Apple Pay eller dele den op i flere dele. Det sker sammen med Klarna.

(mere…)
Apple planlægger to årlige iPhone-lanceringer

Apple er angiveligt på vej med en markant ændring i sin lanceringsstrategi for iPhone.

(mere…)
Ingen stor designændring af Apple Watch lige nu

RYGTE: Et større redesign af Apple Watch er ikke lige rundet om hjørnet.

(mere…)
Tim Cook er måske fortid som topchef

Den nuværende CEO hos Apple, Tim Cook, kan være på vej til at stoppe - måske inden for kort tid.

¨
Samsung The Frame Pro er for mig det bedste TV nogensinde | Test

ANMELDELSE: Samsung The Frame Pro lover at revolutionere, hvordan vi tænker på fjernsynet i stuen. Jeg har testet den seneste udgave af Samsungs design-TV. Er prisen berettiget?

(mere…)
Apple og Issey Miyake lancerer ‘iPhone Pocket’

Apple har indgået et usædvanligt designsamarbejde med modehuset Issey Miyake om et nyt tilbehør: iPhone Pocket. 

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram