Google blæser til kamp mod pirateri

Google er gået i kløerne på piratsider, der deler ulovligt indhold. Der slettes apps fra Android og links fra Google.

Google har i mange år været kritiseret for ikke at gøre nok over for de mange piratsider på nettet, blandt andet det verdenskendte The Pirate Bay, en side der flere gange er forsøgt kvalt af myndigheder verden over, heriblandt også Danmark.

Google ønsker stoppe online pirateri

Google ønsker stoppe online pirateri

For kun to måneder siden tog Google så det første store skridt, ved at fjerne alle henvisninger til hjemmesiderne på deres søgemaskine, Google.com.

Det betød at når man søgte på en film, ville man ikke længere blive præsenteret for en lang række muligheder for at downloade den, men nu relevante links, som til IMDB.com og steder hvor film kunne købes lovligt.

– Her er årets bedste apps ifølge Google

I sidste uge tog Google så endnu et skridt mod pirateri, nemlig ved at fjerne applikationer fra Google Play, der henviste eller relaterede til de ulovlige tjenester fra blandt andet The Pirate Bay.

Det betyder at apps som The Pirate Bay Proxy, The Pirate Bay Premium, The Pirate Bay Mirror og PirateApp, ikke længere er tilgængelige via Google Play.

Alle overnævnte apps havde til formål at gøre det let tilgængeligt, at finde og downloade film fra pirattjenester nogle endda ved at omgå myndigheders blokeringer for dem, via blandt andet Proxy-tjenester.

– Google strammer grebet om Google Play

Selvom applikationerne er fjernet fra Google Play, så er de stadig anvendelige for de der allerede har dem installeret på deres tablets og smartphones. Ligeledes er det stadig muligt at hente enkelte af applikationerne, via andre hjemmesider og installere dem manuelt på ens enhed.

Mere til historien

Googles forsøg på at afgrænse pirateri på nettet, har længe været under pres fra flere myndigheder. Derfor må dette ses som de første skridt i kampen mod pirateri fra Googles side.

Google springer Android TV 15 over

Det tyder på, at Google skifter til en 2-årig opdateringscyklus for Android TV. Android 15 springes i hvert fald over. 

(mere…)
Google afholder nyt The Android Show: I/O Edition

Som noget nyt vil Google afholde et Android-event inden deres I/O-event for at give mere fokus udelukkende på Android.

(mere…)
Google Gemini kommer til din bil og dit smartwatch i år!

Gemini overtager inden længe for Google Assistent - både i bil og på armen.

(mere…)
OpenAI vil gerne købe Chrome

OpenAI har meddelt, at hvis Google bliver tvunget til et frasalg af Chrome, så står de klar til at købe.

(mere…)
Google betaler “enormt beløb” for Gemini på Samsung

I den igangværende retssag med Google og deres monopolstatus er flere interessante detaljer dukket op.

(mere…)
Hvis din adgang til Gmail, iCloud og Outlook lukkes – hvad gør du så?

Hvad sker der, hvis din adgang til Microsoft 365, iCloud eller Gmail forsvinder?

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram