Swype til iOS 8 – nu på dansk

Det verdenskendte smartphone-tastatur, Swype, er nu klar på dansk til iPhone og iPad brugere.

Sammen med annonceringen af iOS 8 til iPhone og iPad, var også nyheden om, brugerne nu selv kan bestemme hvilket tastatur de ønsker anvende på iOS. Hidtil har Apple haft bestemt, at du skulle bruge deres.

Swype til Android og iOS

Swype til Android og iOS

Et af disse tastaturer, tilgængelig for iOS 8, er det anerkendte Swype tastatur. Tastaturet har fået sin berømmelse på Android platformen, hvor den har fået flere mobilproducenter, ja selv Google, til at implementere skrivemåden i deres tastaturer.

Nyheden for danske iOS brugere, er at tastaturet nu er tilgængelig på dansk. Således kan du med fingeren glidende over skærmen, skrive hurtigere, specielt med én hånd er Swype tastaturet fantastisk.

– SMS verdensrekord halveret af smartphones

Ud over muligheden for dansk, byder den nye opdatering også på emoji forslag. Således forudser tastaturet, hvilken emoji eller smiley, du ønsker at bruge efter endt sætning.

Ønsker du prøve Swype på iOS, eller mangler at opdatere din app, kan du finde den her via iTunes til 7 kroner.

Er du blevet nysgerrig på Swype som Android bruger, så fortvivl ej. Applikationen kan hentes gratis her via Google Play.

Mere til historien

Tidligere Guiness World Record holder i at skrive 160 tegn med 25 ord, har brugt Swype som tastatur, denne rekord er dog siden blevet slået, tiden lød dengang på 25,94 sekunder.

Er Tim Cook på vej ud?

Det tyder på, at Apple er i gang med en større ændring i ledelsen og forbereder et skifte af deres CEO, Tim Cook.

(mere…)
Ny funktion: Lad din iPhone vente i telefonkøen for dig

Ventetid i telefonkøer hvor du skal være opmærksom er snart fortid, hvis du har en iPhone.

(mere…)
Apple ændrer på vækkeuret på iPhone

Apple er klar med en ændring i vækkeuret på din iPhone. Dette vil glæde nogen og irritere andre.

(mere…)
Apple Watch Series 11: Endelig mere batteritid | TEST

ANMELDELSE: Batteritiden er udvidet, men er det nok? Her er min vurdering af Apple Watch Series 11.

(mere…)
iPhone 17-salget overgår forventningerne 

Den nye iPhone 17-serie har fået en stærkere start på salget, end analytikerne forventede. 

(mere…)
Den britiske regering VIL have en bagdør i iCloud

Den britiske regering giver ikke op og gør nu et nyt forsøg på at få implementeret en bagdør til iCloud.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram