iPhone 6: 1 mio. pre-orders på 6 timer

Kineserne er vilde med iPhone 6. På blot seks timer rundede forsalget én million enheder.

iPhone 6 Plus

iPhone 6 Plus er populær i Kina.(Foto: MereMobil.dk)

Forudbestillingerne på iPhone 6 og 6 Plus er angiveligt eksploderet i løbet af ingen tid, skriver blandt andet Fortune.

På blot seks timer tog de tre operatører China Mobile, China Telecom og China Unicom imod én million pre-orders på Apples nyeste smartphones. Forsalget startede fredag den 10. oktober 2014.

Apples kinesiske website begyndte også fredag at tage imod ordrer på iPhone 6 og 6 Plus. Det samme gjorde 6.700 autoriserede forhandlere. En af disse, JingDong, har angiveligt registreret intet mindre end 9 millioner bestillinger.

Ifølge JingDong der er forudbestilt en lille smule flere iPhone 6 Plus med en skærmstørrelsen på 5,5 tommer, end iPhone 6-modeller.

Efter den første weekend hvor iPhone 6 og iPhone 6 Plus startede salg, i de første 10 lande, rapporterede Apple et samlet salg på 10 millioner enheder fordelt over de første tre salgsdage.

– Test: iPhone 6 Plus – fed men uhåndterlig

Salget af iPhone 6 og 6 Plus begynder i Kina fredag den 17. Oktober.

Mere til historien

Næste store hype fra Apple-fronten er annonceringen af en iPad-event den 16. oktober hvor det forventes Apple præsenterer iPad Air 2.

Tim Cook forklarer sin afgang inden iPhone Duo

Tim Cook valgte sin afgang meget nøje, specielt set i lyset af en stor lancering kort tid efter.

(mere…)
Apple kan lancere nye Mac-modeller og iPad 27. oktober

RYGTE: Indtil videre har vi den 13. oktober som en bekræftet dato for nyheder hos Apple, men nu ser 27. oktober også ud til at blive vigtig.

(mere…)
Rygte: iPhone Air 2 bliver endnu tyndere – trods større batteri

Den kommende iPhone Air 2 forventes at skære yderligere af tykkelsen og lande på blot 5,2 mm. Samtidig får batteriet en solid opgradering.

(mere…)
Apple gør klar til hjemmet – nye produkter

Apple lancerer nye produkter den 13. oktober under sloganet "Welcome Home". Rygterne peger på en stor satsning på det smarte hjem.

(mere…)
iPhone 18 Pro er fremragende – men du behøver den næppe

(mere…)
Rygte: Ny OLED MacBook Pro bliver alligevel ikke tyndere

Apples kommende MacBook Pro med touchskærm og OLED-panel bliver betydeligt lettere, men vi skal ikke forvente et markant tyndere design, lyder det nu fra en velkendt kilde.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram