Google Play Store giver Apple baghjul

Ny rapport, viser at antallet af downloads fra Googles Play Store er markant højere end antallet fra Apples App Store.

Android One er Googles helt store våben i verdenens udviklingslande

Android One er Googles helt store våben i verdenens udviklingslande

Google lancerede i går aftes tre nye enheder, blandt andet Nexus 6, der skal afløse Nexus 5, samt en ny tablet, Nexus 9, der skal afløse hele to enheder, nemlig Nexus 7 og Nexus 10, men det er ikke blot lanceringen af ny hardware, som Google kan glæde sig over.

– Nexus 6 er officiel – en kæmpe Android

I en ny rapport fra analysefirmaet, App Annie, fremgår det nemlig, at antallet af downloads fra Googles Play Store, er markant højere, end antallet fra Apples App Store.

De nye tal, viser helt konkret, at antallet af downloads fra Googles Play Store, er 60 procent højere, sammenlignet med antallet af downloads fra Apples App Sore, henover de seneste tre måneder, det beretter det amerikanske medie Forbes.

Ifølge Forbes, så skal forklaringen på den store forskel imellem de to applikations butikker, findes i at Android er langt mere udbredt, især i udviklingslandene og i lande, hvor den almindelige borger ikke har råd til en dyr smartphone, er Google et skridt foran Apple, hvor de med billige Android telefoner, har satset stort på lande, som Indien og Brasilien.

Google har for alvor fået fat på udviklingslandene, efter deres lancering af Android One, som er en langt mindre krævende version af Android systemet og som derfor har lettere ved at fungere på telefoner uden de helt vilde specifikationer.

Marginen imellem de to applikationsbutikker er også vokset stødt, sammenlignet med samme tid sidste år, hvor forskellen lå på 25 procent.

Mere til historien

Det er ikke blot Google, der er begyndt at satse på udviklingslande, således har Facebook også søsat et storstilet projekt, der skal udbrede kendskabet til internettet.

Læs også: Udviklingslande får gratis internet af Facebook

 

Lyden i AirPods Pro 3 er ikke det vigtigste | TEST

TEST: Her er AirPods Pro i tredje generation. Du skal lede længe efter de ydre forskelle og lyden er ikke længere det vigtigste.

(mere…)
Den foldbare iPhone kan blive forsinket

Apples længe ventede indtræden på markedet for foldbare smartphones, kaldet iPhone Fold på rygtebørsen, kan blive udskudt. 

(mere…)
Apple går til modangreb mod EU-lov

Apple går til angreb på EU's Digital Markets Act ved hjælp af EU-Domstolen

(mere…)
Apple skærer efter skuffende salg af iPhone Air

Apple har angiveligt nedjusteret produktionen af den nyligt lancerede iPhone Air.

(mere…)
iPhone 18 Pro kan få en stor kameranyhed

RYGTE: Næste års iPhone 18 Pro kan måske få en stor kameranyhed, der kan forbedre baggrundsløring på billeder.

(mere…)
iPad Pro har fået M5-chippen og bliver endnu kraftigere

Udover MacBook Pro og Apple Vision Pro, så er iPad Pro også blevet opgraderet med en M5-chip samt flere andre nyheder.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram