Så mange børn har smartphones og tablets med i skole

Flere børn end tidligere har tablets og smartphones med i skoletasken, viser nye tal fra TNS Gallup. Selv de yngste er har iPads og mobiler med.

Mobiltelefonen bruges flittigt i skolen - både i og uden for undervisningen (Foto: Undervisningsministeriets hjemmeside)

Mobiltelefonen bruges flittigt i skolen – både i og uden for undervisningen (Foto: Undervisningsministeriets hjemmeside)

Den hastige udbredelse af smartphones og tablets mærkes også i skoletaskerne, der i højere grad end tidligere, bliver fyldt op med moderne elektronik.

Selv de helt yngste skoleelever i alderen 5-8 år har gadgets med i skoletasken. Det viser en undersøgelse fra TNS Gallup, der er udført for Gjensidige Forsikring.

På blot et år er tallene nærmest eksploderet blandt de yngste elever. I 2013 svarende 88 procent i undersøgelsen nej til, at barnet havde en tablet, smartphone eller bærbar computer med i skole. I 2014 var det 51 procent der svarede nej til dette spørgsmål. 34 procent angiver, at der er gadgets med i tasken hver dag hos de 5-8 årige. 16 procent svarer ja, men sjældent.

Blandt de 13-15 årige har 79 procent tablets, smartphones eller computere med i skoletasken hver dag. Siden 2013 har der her været et fald på tre procent.

Ifølge undersøgelsen er kun meget få voksne klar over, hvordan de er stillet forsikringsmæssigt, hvis en smartphone eller bærbar bliver stjålet i skoletiden.

TNS Gallup har foretaget undersøgelsen i marts 2014 og juni 2013. I 2014 var der 912 respondenter hvor 694 svarede, at de har børn i skolealderen.

iPad-børn har ingen motorik og fantasi

Se flere detaljer om undersøgelsen hos Gjensidige Forsikring.

Mere til historien

En Epinion undersøgelse, udført for Telenor i foråret 2014 viser, at blandt danskere med børn synes flertallet, at 10,3 år er en passende alder på barnet, når de skal have deres første smartphone. 7,7 år er en passende alder at få sin første tablet i, mener de samme forældre.

Læs også:
Hvornår må børn få deres første smartphone eller tablet?
Mobilbrug i undervisningen er repektløst

Kan du bruge Xplora uden abonnement? Her er den dyre sandhed

GUIDE: Vil du bruge et billigt SIM-kort i dit Xplora-ur for at spare penge? Det er muligt, men et ”skjult” servicegebyr ødelægger regnestykket. Se her, hvorfor det ikke kan betale sig.

(mere…)
Boogiz: Nyt dansk og sikkert alternativ til TikTok

Iværksætter Maja Juel-Hansen lancerer Boogiz. En mobbefri app uden afhængighedsskabende algoritmer, der får børn op af stolen og ud på dansegulvet.

(mere…)
ZTE Watch K2 Pro test: Bedre og billigere end Xplora?

(mere…)
Derfor er lørdag aften blevet en kampzone: Roblox’ nye fælde rammer præcis klokken 21

Det populære spil 'Steal a Brainrot' bruger en kynisk metode hver lørdag kl. 21, der gør det næsten umuligt for børn at logge af. Ekspert advarer om konsekvenserne.

(mere…)
Roblox kræver video-selfie af dit barn

Et temmeligt kontroversielt tiltag skaber debat om aldersverificering - men hvad er alternativet?

(mere…)
EU-mærkning af smartphones: Hvad betyder tallene? (Guide)

GUIDE: EU’s mærkat på smartphones giver dig vigtig info om holdbarhed, reparation og batteri. Vi forklarer, hvad tallene betyder, og hvordan du bruger dem.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram