Huawei udsender invitationer til IFA-event

Huawei har udsendt invitationer til en event, som afholdes i september til årets IFA-messe i Berlin.

Invitation til Huawei presse-event til årets IFA-messe 2014

Invitation til Huawei presse-event til årets IFA-messe 2014

Huawei er klar med invitationen til deres event på årets IFA-messe, som finder sted i starten af september måned i Berlin.

Invitationen er ikke den mest beskrivende, men Huawei skriver dog, at de vil komme med en spændende annoncering. Dog er der ingen direkte hentydninger, hverken i ord eller billeder, til hvad de har at byde på.

Men rygterne har lydt på en Ascend Mate 3. Bliver dette en realitet vil der formentlig komme flere lækkede oplysninger om denne i nær fremtid. Det skriver GSMArena.com.

På hjemmemarkedet i Kina kommer der inden længe en ny Honor-model, den seneste var Honor 6, som blev officiel i juni måned. Derfor kan der måske også være en ny Honor-model på vej til det europæiske marked.

Huawei skulle eftersigende være på vej med en Honor-model, som skal tage kampen op mod Xiaomi – i hvert fald på det kinesiske marked.

Xiaomi trækker fra iPhone og Android i Kina

Er der tale om en ny Honor så vil specifikationerne ifølge rygtebørsen være en 5 tommer skærm med en opløsning på 720p, MediaTek MT6582 chipset, 1.3 GHz quad-core Cortex-A7 processor, 1 GB RAM og et 2 megapixels kamera. Taler disse rygter sandt, så er det den mest “low-ended” Honor-enhed nogensinde.

MereMobil.dk dækker Huaweis event.

Mere til historien

Huawei har haft et rigtig godt 2014, hvor de er vækstet markant i forhold til 2013-resultatet.

Måske udkommer Galaxy S26 Edge alligevel

RYGTE: Måske får Samsungs tynde Edge-telefon lov til at overleve.

(mere…)
Huawei Watch GT 6 Pro vs. Watch GT 6 – hvad er forskellene?

GUIDE: To sportsure, næsten samme navn – men materialer, størrelse og pris afslører, at Pro-modellen spiller i en anden liga.

(mere…)
Galaxy S26-serien kan få voldsom chip

RYGTE: Den kommende Samsung Galaxy S26-serie får måske Samsungs egen chip med voldsom performance.

(mere…)
Slut med klodsede sportssmartwatches – her holder batteriet op til 21 dage!

De nye smartwatches fra Huawei vinder på både design, funktion og batteritid.

(mere…)
iPhone 18 Pro kan få en stor kameranyhed

RYGTE: Næste års iPhone 18 Pro kan måske få en stor kameranyhed, der kan forbedre baggrundsløring på billeder.

(mere…)
Tre smarthome-produkter ventes fra Apple

RYGTE: Det ventes, at Apple er på vej med tre smarthome-produkter i de kommende år, hvoraf et af dem er den længe ventede 'HomePad'.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram