Huawei udsender invitationer til IFA-event

Huawei har udsendt invitationer til en event, som afholdes i september til årets IFA-messe i Berlin.

Invitation til Huawei presse-event til årets IFA-messe 2014

Invitation til Huawei presse-event til årets IFA-messe 2014

Huawei er klar med invitationen til deres event på årets IFA-messe, som finder sted i starten af september måned i Berlin.

Invitationen er ikke den mest beskrivende, men Huawei skriver dog, at de vil komme med en spændende annoncering. Dog er der ingen direkte hentydninger, hverken i ord eller billeder, til hvad de har at byde på.

Men rygterne har lydt på en Ascend Mate 3. Bliver dette en realitet vil der formentlig komme flere lækkede oplysninger om denne i nær fremtid. Det skriver GSMArena.com.

På hjemmemarkedet i Kina kommer der inden længe en ny Honor-model, den seneste var Honor 6, som blev officiel i juni måned. Derfor kan der måske også være en ny Honor-model på vej til det europæiske marked.

Huawei skulle eftersigende være på vej med en Honor-model, som skal tage kampen op mod Xiaomi – i hvert fald på det kinesiske marked.

Xiaomi trækker fra iPhone og Android i Kina

Er der tale om en ny Honor så vil specifikationerne ifølge rygtebørsen være en 5 tommer skærm med en opløsning på 720p, MediaTek MT6582 chipset, 1.3 GHz quad-core Cortex-A7 processor, 1 GB RAM og et 2 megapixels kamera. Taler disse rygter sandt, så er det den mest “low-ended” Honor-enhed nogensinde.

MereMobil.dk dækker Huaweis event.

Mere til historien

Huawei har haft et rigtig godt 2014, hvor de er vækstet markant i forhold til 2013-resultatet.

Ingen planer om ny iPhone Mini

RYGTE: Apple har ingen planer om at udgive en ny iPhone Mini.

(mere…)
Pixel 9a kan have problemer med overophedning

RYGTE: Angiveligt skulle udskydelsen af Google Pixel 9a skyldes overophedning.

(mere…)
Det seneste om spil til Nintendo Switch 2

RYGTE: Lanceringen af Nintendo Switch 2-spil kan blive opdelt i faser.

(mere…)
Stor Apple-event på vej – her er vores forventninger

Her er hvad vi forventer af Apples store juni-event

(mere…)
OnePlus 13T kan få stort batteri

KORT NYT: Der rygtes en mindre OnePlus, men med et ret stort batteri.

(mere…)
Apple Watch SE med ”nyt look” – droppes måske

Der har været rygter om, at Apple ville lancere et anderledes Apple Watch med nyt look.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram