Føtex nomineret til tre priser ved Danish Internet Awards

Applikationen Føtex Madunivers kan blive den store vinder ved Danish Internet Awards, hvor app’en er nomineret til tre priser.

Føtex Maduniverset

Føtex Maduniverset (Foto: Føtex)

Det er i Føtex lykkedes at skabe en applikation, som ikke alene hjælper kunderne med madlavningen og planlægningen, den har også fået stor anerkendelse i branchen.

Føtex kan gå hen og blive den store vinder ved Danish Internet Awards, hvor iPad-applikationen Føtex Madunivers er nomineret til hele tre priser. Det er i kategorierne Mobile Platform, Mobile Design og retailbranchens bedste digitale løsning ved DIA (Danish Internet Awards).

Størstedelen af salget i Føtex er i food kategorien, hvilket også gør det naturligt for Føtex at have applikationen, som koncentrerer sig om madlavning og lever op til deres motto ”Vi gør mere for dig”.

– “Vi har udviklet føtex Madunivers, fordi vi gerne vil støtte op om hele kundens indkøbsrejse fra inspiration før indkøbsturen til støtte i madlavningssituationen efter indkøbet. Sammen med vores mobil-app, føtex Indkøbshjælp, der assisterer kunderne på indkøbsturen, er vi et skridt nærmere at få ét samlet digitalt økosystem,” siger digital projektleder Kristine Fibæk Salmonsen.

Applikationens funktionaliteter byder på mange opskrifter, samt muligheden for at tilføje egne, importere fra andre sites og vælge favoritter, så de hurtigt og nemt kan findes frem igen. Når man først har valgt en opskrift, så kan ingredienserne tilføjes en indkøbsliste, som derefter kan synkroniseres med applikationen Føtex Indkøbshjælp.

Prisuddelingen finder sted i Cirkusbygningen den 9. april.

Mere til historien

Applikationen Føtex Madunivers er på dens første tre måneder downloadet omkring 45.000 gange, mens Føtex Indkøbshjælp er downloadet knap 245.000 gange.

Derfor skal du ikke have apps på dit smart-tv

GUIDE: Dit smart-tv er slet ikke så smart, som du tror. Her er 5 grunde til, at fravælge apps på selve tv-skærmen.

(mere…)
Mange har stadig bøvl med MitID og Digital Post

Digitale tjenester som MitID og Digital Post skaber stadig bøvl og problemer for mange.

(mere…)
Digitalt kørekort på vej til alle EU-borgere

Indenfor de kommende år skal alle EU-borgere have adgang til et digitalt kørekort, som skal gælde på tværs af EU-grænserne.

(mere…)
Gider du ikke vente i køen hos Skat?

Nu kan kan du få et pålideligt estimat på, hvad der i vente INDEN årsopgørelsen frigives.

(mere…)
Nyt stort tiltag fra E-boks

Snart kommer E-boks og Dewa med en digital tjeneste, som kan fungere i hele Europa.

(mere…)
Fjerner tusindevis af apps

Hvis Apples regler ikke overholdes, er det farvel.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram