Galaxy S9 præsenteres måske på MWC i februar

KORT NYT: Slutningen af februar markerer måske præsentationen af Samsung Galaxy S9 og Galaxy S9+.

Mobile World Congress (MWC) i Barcelona bliver måske stedet, hvor Samsung Galaxy S9 og Galaxy S9+ præsenteres for offentligheden. Rygterne kommer fra Samsungs eget hjemland Sydkorea, ifølge GSMarena.

Angiveligt vil Samsung købe sig fokus i længere tid, inden mobilkøberne begynder at høre for meget om Apples næste iPhone-lancering.

Galaxy S8 og Galaxy S8+ blev præsenteret den 29. marts 2017. I Danmark startede salget af Galaxy S8’erne fredag den 28. april 2017. Det sidste land hvor telefonerne kom i butikkerne var Japan. Dette skete i starten af juni.

Iris-scanning: Samsung opgraderer på S9’erne

Ved at fremrykke datoen for præsentationen kan Samsung hente en hel måned i deres cyklus, og få mere ro blandt køberne.

Mobile World Congress finder sted mellem den 26. februar og 1. marts 2018. Det er den største event i mobilbranchen. MereMobil.dk følger naturligvis MWC såvel som Samsungs kommende præsentationer.

Se et lækket billede af Galaxy S9

Mere til historien

Der er allerede mange rygter på Galaxy S9. Et af dem handler om, at Galaxy S9 bliver lanceret i farven lilla.

Analytiker: Foldbar iPad er på vej tidligere end forventet

Apple har angiveligt rykket lanceringen af deres kommende foldbare iPad frem.

(mere…)
Flere prisjusteringer for Google Pixel er på vej

RYGTE: Når vi får Google Pixel 10-serien, bliver det måske med flere prisjusteringer – både til den gode og den dårlige side.

(mere…)
Nye detaljer om Samsung Galaxy Z Fold7

Den kommende Samsung Galaxy Z Fold7 har fået lækket flere af sine opgraderinger. Her er et overblik.

(mere…)
Tidligere iPhone-designer arbejder på nyt stort AI-produkt

Den velkendte Jony Ive, som i mange år stod i spidsen for designet af flere Apple-produkter, arbejder på et nyt ret specielt produkt.

(mere…)
Apples smart-home kommer måske slet ikke i år

RYGTE: Den rygtede smart-home-hub kommer måske slet ikke i år.

(mere…)
Markante ændringer på vej til iPhone

Internettet summer af rygter og spekulationer om, hvad Apple har i ærmet til den kommende WWDC-konference den 9. juni. 

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram