Apple har hævet priserne på flere iPads

Ved offentliggørelsen af de nye iPhones fik ældre modeller en reducering af prisen, men det er gået modsat for flere iPad-modeller, som er steget i pris.

iPad Pro med Smart Keyboard og Apple Pencil (Foto: Apple)

iPad Pro med Smart Keyboard og Apple Pencil (Foto: Apple)

Da Apple med stor mediebevågenhed i sidste uge offentliggjorde deres tre nye iPhone-modeller, nyt Apple TV og Apple Watch Series 3 skete der også noget ved prisen på ældre iPhones. Denne blev nemlig reduceret.

 – iPhone X – alt om den eksklusive jubilæums-iPhone

Prisen faldt eksempelvis små 1.000 kroner på iPhone 7 og iPhone 7 Plus. Derimod har prisen fået et hak opad på nogle iPad-modeller.

iPad Pro-modellerne med henholdsvis 10,5 og 12,9 tommer skærm er steget. Apple har nemlig sat prisen op med 400 kroner for varianterne med 256 GB og 512 GB intern hukommelse – både for modellerne med Wi-Fi og Wi-Fi/mobildata. Priserne på 64 GB varianterne er uændrede. Det skriver Macrumors.com.

Du kan se alle priserne på de forskellige iPad-modeller på Apples officielle hjemmeside, hvor du ligeledes kan se en sammenligning af specifikationer.

 – TEST: iPad Pro 10,5″ – større og bedre men dyr

Det er dog ”kun” iPad Pro modellerne, som har fået et hak op. iPad og iPad Mini 4 er fortsat med de samme priser.

Mere til historien

Du kan også være heldig, at finde de forskellige iPad-modeller billigere end på den officielle hjemmeside. Men Apple har altså hævet den vejledende pris, det betyder dog ikke at du ikke kan være heldig at finde nogle gode tilbud hos forskellige forhandlere.

iPhone får “AI-læge” ombord i ny app

Det ventes, at Apple får sat turbo på sundhedsfunktionerne i en kommende iPhone-opdatering.

(mere…)
Stor Apple-event på vej – her er vores forventninger

Her er hvad vi forventer af Apples store juni-event

(mere…)
AirPods Pro 2 udvider med høreapparatsfunktion til flere lande

Apple bringer nu deres avancerede høreapparats-funktioner til endnu flere lande.

(mere…)
Apple inviterer til WWDC 2025

Apple er klar med datoerne for den årlige udviklerkonference, hvor vi normalt får smugkig på kommende hard- og software.

(mere…)
Apple Music åbnes nu for DJ’s – DJ with Apple Music

Nu kan DJ’s få adgang til Apple Music direkte fra DJ-software og pulte. Initiativet hedder ”DJ med Apple Music”.

(mere…)
Sammenlign iPad: Hvilken iPad skal jeg vælge? (2025-guide)

GUIDE: Hvilken iPad skal jeg købe? Hvilken iPad er bedst? Læs vores store iPad 2025 guide.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram