Samsung Galaxy S8 skal reddes af batterier fra Sony

Batterier fra Sony skal hjælpe Samsung til, at undgå en ny batteri-skandale med deres kommende topmodel Galaxy S8.

Samsung vil for alt i verden forsøge at undgå en gentagelse af batteri-skandalen som vi så med Galaxy Note 7, når de inden længe offentliggør deres topmodel til dette forår. Derfor vil Samsung ikke tage nogle chancer.

 – Samsung satser på Galaxy S8

Til Galaxy S8 har de valgt, at få batterier fra deres konkurrent Sony. Samsung har altså valgt, at Sony skal levere lithium-ion-batterierne til Galaxy S8. Foruden Sony skal Samsungs eget datterselskab og kinesiske Amperex Technologies også fortsat levere batterier. De var også leverandører af batterier til Galaxy Note 7. Det skriver Business.dk.

Galaxy S8 ventes, at komme i to forskellige størrelser på henholdsvis 5,8 og 6,2 tommer. Samsung trænger også til en sællert, da Apple overhalede dem – hvis vi ser på smartphones solgt i fjerde kvartal 2016.

 – Samsung teaser for Galaxy S8 ved Mobile World Congress

Rygterne svirrer om, at skærmen vil fylde hele fronten og telefonen ikke har en hjemknap. Fingeraftrykslæseren forventes også, at være indbygget i skærmen, som formentlig får ultra-HD-opløsning (UHD).

Skal man tro rygterne så vil Samsung offentliggøre Galaxy S8 onsdag den 29. marts og blive sat til salg fredag den 21. april 2017.

 – EvLeaks: Dette er Samsung Galaxy S8

Mere til historien

Til trods for Note-skandalen har Samsung solgt overraskende godt i slutningen af 2016, viser de seneste regnskabstal. Læs mere om det her.

Nye billeder afslører Samsungs Galaxy S25 Edge

Der er lækket nye billeder af den kommende Galaxy S25 Edge fra Samsung.

(mere…)
Lækkede detaljer afslører alt om Samsungs Galaxy Tab S10 FE serie

Nye lækkede detaljer afslører alt om den kommende Galaxy Tab S10 FE-serie fra Samsung.

(mere…)
Sony er klar med nye lavpris-inear headsets

Sony har opdateret deres billigere headsets og er nu klar med en opfriskning i den billige kategori.

(mere…)
Kan køleskabet blive ægte smart?

Smart-køleskabet lyder genialt, men er det nu også så smart? Ja, mener Samsung. Her er de nyeste modeller.

(mere…)
Sony arbejder på 200 megapixels kamera

Det rygtes, at Sony arbejder på en 200-megapixels kamerasensor, som skal konkurrere mod Samsung.

(mere…)
Den bedste PlayStation 5 til konfirmanden

GUIDE: Hvilken PlayStation 5 skal du give til konfirmanden? Slim eller Pro? Og hvad med disc?

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
3 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram