Android 7.0 Nougat klar til OnePlus 3 og OnePlus 3T

Kun med nød og næppe nåede Android 7.0 Nougat ud til OnePlus 3 og 3T i 2016, som OnePlus havde lovet.

OnePlus 3T (Foto: OnePlus)

OnePlus 3T (Foto: OnePlus)

Mobilproducenten OnePlus lovede i oktober, at deres topmodeller fra 2016, altså OnePlus 3 og OnePlus 3T, begge ville få Android 7.0 Nougat inden årets udgang. Og det var ved at knibe for OnePlus at efterleve dette. Men grundlæggeren Carl Pei kunne den 31. december 2016 oplyse på Twitter, at udrulningen af opdateringen så småt var startet.

 – OnePlus 3T – en OnePlus 3 med bedre hardware

Præcis som de øvrige Android-producenter, så sker udrulningen af Android 7.0 Nougat til OnePlus 3 og OnePlus 3T også gradvist. Derfor er det ikke alle enheder, som endnu har modtaget opdateringen. Den store udrulning forventes, at ske i denne uge.

Den nye softwareversion hedder Oxygen OS 4.0, men er altså bygget på Android 7.0 og de forbedringer, som der er i denne.

Så OnePlus 3 og 3T-ejere kan også se frem til de mange nyheder, som følger med Android 7.0 Nougat. Det inkluderer blandt andet det nye notifikationsdesign, nye indstillingsmenuer, strammere strømstyring, splitscreen-funktioner samt skalerbar interface.

Foruden Googles mange nyheder, så inkluderer OnePlus også deres egne, nye funktioner som nye ikoner i statusbjælken, quick-launch til tredjeparts apps samt flere indstillingsmuligheder for ’Shelf’-interfacet. Dertil kommer en stribe fejlrettelser til bl.a. Android Pay og en højere grad af stabilitet samt højere ydelse.

 – OnePlus 3T nu til salg i Europa – og Danmark

Du kan læse om samtlige nyheder i Android 7.0 til OnePlus 3 på selskabets hjemmeside.

Mere til historien

Der har længe svirret rygter om, at OnePlus ikke vil lancere en OnePlus 4, men i stedet gå direkte til en OnePlus 5. Læs mere om det her.

Oppo lokker OnePlus-fans med store rabatter – men du køber i blinde

Oppo rækker ud til tidligere OnePlus-kunder med store fordele på Find X10-serien. Men du skal lægge depositum, før den endelige danske pris er kendt.

(mere…)
OnePlus skubber deres fans over til Oppo

Overgangen fra OnePlus til Oppo bliver stadig tydeligere. På OnePlus' danske hjemmeside bliver kunderne nu præsenteret for Oppo-produkter og sendt videre til søstermærket.

(mere…)
Tør du betale 13.000 kroner for en OPPO? Mød det nye flagskib

VIDEO: Arven efter OnePlus skal løftes af OPPO med f.eks. en voldsom kamerakonge, men prisen og den langsigtede satsning rejser væsentlige spørgsmål.

(mere…)
Problemer med Face ID på iPhone 18 Pro? Apple har en løsning klar

Apple har udsendt iOS 27.0.1, som retter Face ID-fejlen, der kunne få iPhone 18 Pro og iPhone 18 Pro Max til at fryse og genstarte.

(mere…)
Google er på vej med fiks til Fotos-fejl

KORT NYT: En fejl i Google Fotos giver problemer med redigeringsværktøjet samt deling og visse andre funktioner - Google er nu på vej med et fiks.

(mere…)
Apple udgiver nyt Apple Watch-opdatering der skal fikse genstart

KORT NYT: Apple er klar med watchOS 27.0.1 til de nye ure. Nyheden i opdateringen er et fiks til genstartsproblemet.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
2 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram