Analytiker: Nokia X er ikke panik

WEB-TV: Lanceringen af Nokia X-serien er ikke panik før lukketid. Det er et forsøg på at ramme flere hundrede millioner potentielle kunder.

Da Nokia annoncerede X-serien med Android, ved Mobile World Congress i Barcelona, var det for at prøve noget nyt. Det er på ingen måde en panisk handling før lukketid.

Vurderingen kommer fra teleanalytiker John Strand hos Stand Consult, der gennem 18 år har rådgivet operatører og producenter på verdensplan.

 – ”Det her er et alternativ til Series 40, som er Nokias eget styresystem, og Nokia X er lavet til emerging markets, og der har Nokia mange steder en fantastisk markedsposition, og det er nogle billige telefoner til de markeder,” siger John Strand til MereMobil.dk.

 – Baggrund: Nokia fortæller hvorfor Android blev valgt

Nokia X-familien (Foto: Nokia Conversations)

Nokia X-familien (Foto: Nokia Conversations)

Slut med Nokia som brand

Når købsaftalen mellem Microsoft og Nokia er lukket, kan varemærket ”Nokia” på smartphones benyttes af Microsoft i en begrænset periode. Varemærket kan anvendes i en 10-års periode på aktuelle, og efterfølgende udviklede enheder, med Series 30 og Series 40 systemet.

Ifølge marketingschef for Lumia-serien, Hans Henrik Lund, er det endnu ikke besluttet hvilket brand, der skal anvendes fremover.

 – ”Brandet Nokia vil i fremtiden ikke eksistere på grund af tidsbegrænsningen, men der vil være en hardwareleverandør med navnet. Det er en anden verden vi lever i end tidligere. Men der er ingen tvivl om, at det nye system Windows Phone har en chance,” vurderer John Strand.

Nokia: Vi kommer med flere Android-mobiler

John Strand, teleanalytiker, Strand Consult

John Strand, teleanalytiker, Strand Consult (Foto: MereMobil.dk)

Et kæmpe milliardmarked

Han lægger vægt på, at der er et kæmpe marked, globalt set.

 – ”Globalt er der et par milliarder devices, og det antal vokser. Der skal omkring 100 millioner solgte enheder til, for at få succes. Mange vil gerne gøre det til en krig mellem Apple, Google og Microsoft, men jeg tror på vi vil se et meget mere fragmenteret marked på verdensplan,” lyder det fra John Strand.

I Danmark vurderer John Strand, at der vil være de få nuværende spillere, men globalt bliver det anderledes.

 – ”Husk på Danmark kun  er 5,5 millioner mennesker. Vi har et land som Nigeria med 150 millioner, Brasilien med 200 millioner og vi har Afrika som region. Der forventes at være 1,6 – 1,8 milliarder LTE-brugere i 2018, og dermed en masse segmenter rundt omkring i verden,” siger John Strand.

På Mobile World Congress udstillede også ukendte producenter, man aldrig har hørt navnene på, men som i visse egne af verden er kæmpe store, slutter teleanalytikeren, der tror mobilmarkedet fremadrettet vil blive langt mere fragmenteret end i dag.

 – Web-TV: Første kig på Nokia XL

Mere til historien

Nokia X bliver i første omgang tilgængelig i Asien-Pacific, Indien, Latin Amerika, Mellemøsten, Afrika samt Europa. Danmark er ikke nævnt på Nokias udrulningsplan for produkterne.

Læs også
Flere artikler om Nokia

Opladning af elbiler: Her er, hvad jeg har oplevet

VIDEO: Her er noget af det, som er rart at vide om opladning af elbiler.

(mere…)
Skal du springe iPhone 16e over? Her er, hvad du skal vide

VIDEO: Hvorfor skal du købe iPhone 16e? Se vores iPhone 16e vs iPhone 16 video her.

(mere…)
Hemmelige Nokia-designs er nu tilgængelige

Nokia har givet adgang til arkiverne, så du kan få historien om Nokias mobiltelefoner før og efter lanceringen af iPhone.

(mere…)
Powerbank med nødstrøm til hjemmet

GUIDE: Forbliv online ved strømafbrydelser og cyberangreb. Denne powerbank med nødstrøm til hjemmet trækker både køleskab og telefoner.

(mere…)
Op til 500.000 kroner for denne gamle mobiltelefon

Er det rigtigt, at samlere vil betale op til 500.000 danske kroner for en brugt telefon?

(mere…)
Er den SMART? Jeg har testet Xiaomi Smart Airfryer

VIDEO: Airfryer Hype: Er det virkelig en gave til køkkenet? Jeg har testet Xiaomis smart-airfryer med app-styring.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram