Xiaomi 18 Pro Max dukker op i Geekbench

Xiaomi er klar med nye telefoner, og nu er 18 Pro Max dukket op i Geekbench med den nye Snapdragon-chip.

Xiaomi 17 Pro Max (Foto: Xiaomi)
Sidste år var Xiaomi klar med deres 17 Pro Max, der blandt andet bød på en skærm i kameraøen. (Foto: Xiaomi)

Trods den forvirrende navngivning er Xiaomi også på vej med deres 18 Pro Max-model, der skal konkurrere med de andre flagskibstelefoner, hvor især Apple er på sigtekornet.

Det særligt interessante ved 18 Pro Max er chippen, den nye Snapdragon 8 Elite 6 Pro, som netop er dukket op i den seneste Geekbench 7-måling til Android. Det skriver GSMArena.

Her scorer den 2.831 i singlecore-performance og 8.843 i multicore. Selvom du ikke kan bruge tallene til det vilde i den virkelige verden, så er det alligevel et godt pejlemærke for performance på tværs af chips.

Officielt: Xiaomi Auto indtager Europa i 2027

Dog skriver GSMArena, at tallene kommer fra en prototype og ikke fra den endelige produktion.

Hvis vi sammenligner Snapdragon 8 Elite 6 Pro med den nye A20 Pro-chip fra Apple, så er forskellen også ret interessant. Apples scorer nemlig omtrent 4.725 i singlecore og 12.575 i multicore. Vi må se, om Snapdragon får bedre målinger, når telefonerne officielt udkommer.

Xiaomi 18 Pro Max og 18 Pro bliver officielt lanceret senere på måneden. Traditionelt plejer det at være en kinesisk lancering først, inden de kommer til andre markeder. Vi ved endnu ikke, om de kommer til Danmark eller hvornår.

Den testede model i Geekbench var med 16 GB RAM. Det forventes dog, at der vil være flere varianter, sandsynligvis også med mindre RAM.

EU-krav fejler: 82 procent af smartphones mangler lovpligtige reparationsdata

Mere til historien

Hvis vi skifter fokus til Apples iPhone 18 Pro/Max, så lander den i butikkerne i dag sammen med AirPods 5 og Apple Watch Series 12 / Ultra 4.

EU-krav fejler: 82 procent af smartphones mangler lovpligtige reparationsdata

EU kræver, at producenter oplyser om reparationsmuligheder, reservedele og reparationsvenlighed. En ny gennemgang af 2.334 smartphones viser, at kun 18 procent har links, hvor forbrugerne faktisk kan finde de krævede oplysninger.

(mere…)
Xiaomi lancerer ny foldbar inden Apple

Xiaomi 18 Fold har et bredt foldbart format, som minder om Samsung Galaxy Z Fold8 og det design, der ventes i Apples første foldbare iPhone.

(mere…)
Xiaomis nye chip udfordrer Apple og Qualcomm

Tidlige testresultater viser høj ydelse fra Xiaomis nye Xring O3-chip. Særligt multi-core- og grafikydelsen ser lovende ud, men resultaterne stammer fra en referenceenhed.

(mere…)
Xiaomi 18 Fold kommer med et nyt og bredere format

RYGTE: Xiaomi lancerer sin næste foldbare mobil i september. Nye billeder peger på et bredere design i stil med Samsung Galaxy Z Fold8.

(mere…)
Android 17 udrulles til flere Xiaomi-enheder

KORT NYT: Flere Xiaomi-enheder får nu Android 17-opdateringen.

(mere…)
Qualcomm ryster posen og skaber rod i Android-navnene

Går du op i, hvilken processor der sidder i din Android-topmodel? Så skal du indstille dig på, at det snart kan blive markant sværere at gennemskue Qualcomms navnefest.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram