Nyt iPhone 18 Pro-læk dropper den klassiske farve

Et nyt læk peger på, at iPhone 18 Pro kommer i Silver, Dark Cherry og Sky Blue. Det står i kontrast til et andet læk fra dagen før, hvor Black var blandt farverne. Apple ventes at afsløre telefonerne i næste uge.

Apple logo
Et nyt læk peger på Silver, Dark Cherry og Sky Blue som farver til iPhone 18 Pro. Om sort virkelig er droppet, er dog langt fra sikkert. (Foto: MereMobil.dk)

Først og fremmest er det kun et rygte/læk, og selvom alle rygter skal tages med et gran salt, så er der et eller andet med farver, der bare altid er mere upræcise end andre lækager.

Tidligere på ugen kunne Macrumors skrive om et lækket billede af SIM-kortbakkerne i forskellige farver, der angiveligt skulle være de farver, iPhone 18 Pro-modellerne kommer med.

Her er det farverne Silver, Dark Cherry og Sky Blue, hvilket efterlader os uden en sort eller mørk iPhone. Forgængeren kom ganske vist også uden en sort model, men til gengæld var der Deep Blue.

Og nu bliver artiklen så en smule forvirrende og tager mig tilbage til min påstand om, at rygter og lækager om farver bare er mere upræcise. For i tirsdags kom en anden lækage om farverne. Her stod der skrevet, at det ville være Dark Cherry, Sky Blue og Black, der ville være årets farver.

Af logiske årsager kan begge rygter ikke være sande, medmindre der altså kommer fire farver. Dog kan vi tage udgangspunkt i, at Dark Cherry og Sky Blue går igen, hvilket også harmonerer med rygter i løbet af året, der har lydt på det samme.

Rygtet om, at sort skulle komme igen i år, bliver afvist af lækkeren, der angiver, at det bliver sølv/hvid, som er med i år, med begrundelsen, at Apple hvert år fremstiller dummy-modeller i sort, selvom de ikke altid er med. Med samme påstand mener han også, at sort ikke længere er en farve, som Apple foretrækker at bruge årligt.

Som bonusinfo var sidste års modeller i øvrigt første gang nogensinde, at Apple ikke lancerede en sort eller mørkegrå variant, hvis vi ikke regner iPhone 5C med i ligningen.

iPhone 2G var ganske vist også kun delvist sort med den karakteristiske antennebund i sort plastik. Den første hvide iPhone udkom hos efterfølgeren iPhone 3G i 2008.

LÆS MERE: “Der venter en enorm lancering”: Læs den nye Apple-chefs første besked til de ansatte

Mere til historien

Det var først ved iPhone 5S og 5C, at Apple begyndte at eksperimentere med andre farver, og siden har det holdt ved i mere eller mindre prangende farver som en del af sortimentet.

iOS 27 lader dig skifte mellem to iPhones med samme nummer

En ny funktion gør det muligt at bruge det samme telefonnummer på to iPhones og skifte mellem dem. Den ene bliver hovedtelefonen, mens den anden får et ledsagende eSIM.

(mere…)
“Der venter en enorm lancering”: Læs den nye Apple-chefs første besked til de ansatte

Det er officielt en ny æra i Cupertino. John Ternus har sat sig i direktørstolen hos Apple, og i et internt notat hylder han forgængeren Tim Cook og varmer op til næste uges store iPhone-event.

(mere…)
Giganterne retter ind: Apple Maps og Google Maps omdøber Lake Ontario til Lake America

Donald Trumps dekret får Apple og Google til at bruge navnet Lake America på korttjenesterne for amerikanske brugere. I Canada hedder søen fortsat Lake Ontario.

(mere…)
John Ternus bliver ny CEO hos Apple

En af teknologiens tungeste topposter skifter hænder. Fra i dag den 1. september 2026 overtager John Ternus officielt rollen som administrerende direktør for Apple efter Tim Cook.

(mere…)
AI-boom kom bag på Apple: Derfor kom de nye Macs så tidligt

Apple lancerede usædvanligt nok nye Mac mini- og Mac Studio-modeller i august. Ifølge en ny rapport blev lanceringen fremskyndet på grund af stor efterspørgsel fra virksomheder, der bruger computerne til kunstig intelligens.

(mere…)
I morgen overtager John Ternus nøglerne til Apple

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram