Apple står til at lancere nyt styresystem
RYGTE: Allerede i næste måned kan Apple lancere et helt nyt styresystem målrettet smarthome.

Hvis vi skal tro Bloomberg-analytikeren Mark Gurman, så står Apple til at lancere et helt nyt styresystem inden længe. Det skriver Macrumors.
Systemet vil være en blanding af elementer fra tvOS, watchOS og iOS og muligvis med navnet homeOS.
Ifølge Gurman vil styresystemet have et gitter med appikoner, widgets og urskiver, der kan tilpasses. Softwaren vil være at finde på den længe ventede HomeHub, hvis navn længe har været diskuteret.
Apple har accepteret højere priser på RAM og lagringsplads i 2027
I hvert fald er det rimelig koncentreret om en slags HomePod med tilknyttet skærm og kamera, der kan registrere, hvem der kigger på den, og vise personligt tilpassede oplysninger alt efter, hvem der ser på den. Samtidig vil UI’et ændre sig, så når du nærmer dig eller går væk fra den, vil der komme en slags animation.
Skærmen ventes at være kvadratisk og på omtrent 6 til 7 tommer, hvor Siri AI også vil være en central del af den og det nye styresystem, mens den også ventes at få andre nyheder såsom FaceTime-videoopkald, styring af HomeKit-tilbehør og overvågning af hjemmets sikkerhed samt mulighed for fotogallerier, kalender og musikafspilning.
Macrumors skriver også, at flere Apple-apps vil være installeret på platformen fra start og være med til at danne grundstenen. Det gælder Apple Podcast, Påmindelser og Noter samt de øvrige omtalte.
Apple er ikke færdig: Flere nye produkter ventes i år
Og så en vigtig detalje i rygtet med noget, som Apple ikke altid har været stærke omkring. Den ventes nemlig at få understøttelse af flere brugerprofiler, formentlig i stil med det, vi ser på Apple TV.
I forhold til lanceringen kan den være klar allerede fra næste måned. I lang tid har rygtet lydt på, at den allerede var færdigproduceret og blot afventede Siri AI. Nu er Siri AI officielt ude (dog ikke i EU).
Mit eget gæt er, at Apple vil lancere enheden i begyndelsen af oktober måned for ikke at stjæle rampelyset fra iPhone Duo. Hvis ikke det sker, så vil jeg gætte på, at lanceringen først sker i november og altså ikke midten eller slutningen af oktober.
Apple udgiver nyt Apple Watch-opdatering der skal fikse genstart
Mere til historien
Vi mangler stadig Apple TV og HomePod Mini. Jeg har intet belæg for det, men Apple kunne potentielt lancere disse via pressemeddelelser over flere dage, hvor smarthubben vil være den sidste og store nyhed.

