Zeekr 9X – kæmpe model og ikke ren el

Zeekr er på vej med deres femte model på vores marked. Navnet er Zeekr 9X og der er tale om en storebror til 7X.

Zeekr 9X (Foto: Zeekr)
Zeekr 9X (Foto: Zeekr)

Zeekr har netop lanceret deres nye store luksus-SUV, der har kurs mod Europa og også det danske marked.

Der er tale om en kæmpe bil. Den har en længde på 524 centimeter og en akselafstand på 317 cm. Det giver plads til seks personer.

Zeekr 9X er ikke en model, som forventes at sælge en masse eksemplarer. Da det er en luksus-model i den dyre ende. Konkurrenterne er topmodeller og dermed ikke de bilvarianter, som sælges mest herhjemme.

Zeekr 7GT lander i Danmark: Præsenterer vild opladning og Snapdragon-power

ANNONCE i Artiklen fortsætter herunder

Se lynhurtigt om DU også kan spare op til 3.000 kr. på bilforsikringen.

Få prisen med det samme – enten herunder eller via dette link. Det er 100% digitalt, og ingen telefonsælgere.

Vild teknologi

9X er den mest avancerede model fra Zeekr til dato og den er også udstyret med en masse sikkerhedssystemer, Lidar-radar og meget andet.

Mens føreren af bilen også har et kæmpe headup-display på 47 tommer. Det betyder i korte træk, at det strækker sig over hele forruden.

Derudover er der to 17 tommer skærme, hvor den ene er til betjening og den anden til passageren på forsædet.

Men man er ikke dårlig stillet på bagsædet. Anden sæderække har nemlig også egen skærm og et lydsystem fra Naim, som består af 32 højttalere.

Zeekr 7X: Er luksus og op til 10 års garanti nok til at tilgive fejlene?

Zeekr 9X har en adaptiv luftundervogn med dobbelt luftkammer, dual-valve CDC-støddæmpere og aktiv støjreduktion.

Anden sæderække er bestående af to enkeltstole, som minder om sæder fra Business Class, der kan lægges næsten helt ned.

El-teknikken i bilen er ellers yderst interessant. Den benytter nemlig 900 volt arkitektur fremfor 800 volt, der lige nu er den kraftigste på elbiler i Danmark. 900 volt arkitektur kan give endnu hurtigere opladning med op til 500 kW.

Ikke ren elbil?

Ligesom de øvrige Zeekr-modeller herhjemme, så kommer Zeekr 9X altså ikke i en ren el-udgave. Den er plugin-hybrid, hvilket betyder den har en 2,0 liters benzin-motor, som fungerer som generator for de to elmotorer. Men alene den del gør også, at prisen bliver høj.

Den kommer med to forskellige batteristørrelser på henholdsvis 55 kWh og 70 kWh. Det giver en rækkevidde på op til 300 kilometer (på el).

Det undrer os dog, at modellen vil blive lanceret på det danske marked, da hybrid-biler ikke har “fanget” danskernes interesse, mens el-biler derimod er de biler, som flest danskere køber i dag.

Zeekr runder stor milepæl i Danmark

Priserne er dog endnu ikke offentliggjort, men det ventes, at den kommer på det danske marked i marts 2027.

Hvad tænker du? Er Zeekr 9X interessant eller er det “forældet” med en hybrid?

Mere til historien

Zeekr 9X er ikke i øvrigt ikke en ny model, men blev lanceret på det kinesiske hjemmemarked i efteråret 2025. Den skulle være udviklet i Göteborg.

Helt ny Dacia Spring: Vokseværk, mere tech og europæisk DNA

Dacia genopliver Spring i en fuldstændig forvandlet udgave. Den kompakte elbil, deler platform med den nye Renault Twingo, har fået et tech-løft i kabinen og bygges nu i Europa.

(mere…)
Vild ladehastighed: Clever tænder for landets første 1.000 kW-ladere

Clever har sat strøm til Danmarks første megawatt-ladere. Under optimale forhold kan kompatible elbiler lynlade fra 10 til 80 procent på blot 12 minutter.

(mere…)
Cupra Raval får 5 stjerner i skrap sikkerhedstest

Den kompakte elbil Cupra Raval får fem stjerner hos Euro NCAP efter den nye, skærpede 2026-test. I Danmark er Safety Pack med i standardudstyret, så danske købere får den femstjernede sikkerhedsvurdering uden at skulle tilkøbe pakken.

(mere…)
Polestar viser fremtidens elbiler med nyt koncept

Polestar Formula 2030 viser nye designelementer, som skal gå igen i næste generation af Polestar 2 og den kommende Polestar 7. Den nye Polestar 2 ventes i 2027, mens Polestar 7 følger i 2028.

(mere…)
Audi A2 e-tron: Skarp pris og masser af tech

Audi går ind i den kompakte elbilklasse med en A2 e-tron til 279.990 kroner. Den kommer med op til 642 kilometers rækkevidde, hurtig opladning og et højt niveau af standardudstyr.

(mere…)
Officielt: Xiaomi Auto indtager Europa i 2027

Den kinesiske techgigant Xiaomi udvider sit bil-eventyr og bekræfter, at mærkets elbiler officielt ruller ud på de europæiske veje fra 2027.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram