Android 17 udrulles til flere Xiaomi-enheder
KORT NYT: Flere Xiaomi-enheder får nu Android 17-opdateringen.

Selvom det ikke er officielt bekræftet, har flere Xiaomi-brugere nu fået Android 17-opdateringen. Det skriver GSMArena.
Som det ser ud nu, er det Xiaomi 17, Xiaomi 17 Ultra og Xiaomi 17T Pro, der står til at få denne udrulning.
En anelse forvirrende kommer udrulningen gennem Xiaomis egen HyperOS 3, der er den samme version, som også er baseret på Android 16. Mediet rapporterer også, at det ser ud til at være med OS-version 3.0.331.0.XPCINXM.C10, at opdateringen er kommet igennem.
Indtil videre er der meldinger om, at opdateringen er modtaget i Indien og Europa samt på andre markeder, men udrulningen kan ske gradvist.
Det betyder også, at Xiaomi er en af de første producenter, som får den stabile udgave af Android 17, sammen med blandt andet Googles egen Pixel-serie, der fik den i sidste måned.
En mærkværdig detalje er dog, at Xiaomi 17T, som det ser ud nu, ikke har fået opdateringen, på trods af at Pro-modellen har den. Der kan dog være tale om en forsinket udrulning.
Desuden er der meldinger om, at Android 17-opdateringen er blevet set gennem en almindelig sikkerhedsopdatering, uden at det egentlig blev afsløret, at selve styresystemet også fik en opgradering. I ét tilfælde fyldte sikkerhedsopdateringen 7,2 GB, hvilket er meget højt, hvis der kun havde været tale om sikkerhedsrettelser.
Xiaomi Electric Scooter 6 Pro er solidt og tungt – men holder rækkevidden?
Mere til historien
Har du læst vores test af Xiaomi 17T Pro? Hvis ikke, kan du finde den her, hvor især batteriet fremhæves.

