VW lancerer ID.Unyx 07: Billig elbil med kinesisk AI

Volkswagen ID.Unyx 07 er den første elbil fra samarbejdet med Xpeng. Den får kinesisk AI-teknologi, avanceret software og en opsigtsvækkende lav pris i Kina.

Volkswagen ID.Unyx 07 (Foto: MereMobil.dk)
Volkswagen har brug for kinesisk hjælp i Kina. Svaret er ID.Unyx 07 – en elbil med Xpeng-teknologi, selvkørende funktioner og en pris, der ligger langt under europæiske VW-modeller. (Foto: MereMobil.dk)

Efter et massivt salgsdyk i Kina har Volkswagen rakt ud efter lokal hjælp. Resultatet er ID.Unyx 07 – en ny elbil, der kombinerer Xpeng-teknologi med Volkswagen-design og en opsigtsvækkende lav pris.

Den nye model er udviklet til det kinesiske marked og viser, hvor langt Volkswagen er villig til at gå for at genvinde fodfæstet i verdens hårdeste elbilmarked.

Resultatet er den nye elbil ID.Unyx 07, som kombinerer kinesisk software og hardware fra Xpeng med et velkendt europæisk ydre.

Den globale bilverden er under hastig forandring, og magtbalancen har rykket sig markant. Det står bøjet i neon med Volkswagens nyeste lancering på det kinesiske marked: ID. Unyx 07.

Efter et smertefuldt salgsdyk i Kina på knap 47 procent i april måned, må den tyske bilgigant sande, at traditionelle europæiske dyder ikke længere er nok til at overleve i den benhårde, digitale virkelighed.

LÆS MERE: Volkswagen og Xpeng udvider samarbejdet

Xpeng-teknologi under VW-logoet

For at vende krisen har Volkswagen indgået et tæt strategisk samarbejde med den kinesiske elbilproducent Xpeng.

Alliancen betyder, at den traditionelle, tyske ID-indmad er skiftet ud med kinesisk topteknologi.

Bilens digitale hjerne, herunder software og computerarkitektur, er udviklet i samarbejde med Xpeng.

Det inkluderer blandt andet et lynhurtigt chipset med en avanceret AI-sprogmodel og højteknologiske, selvkørende systemer, der lader bilen parkere sig selv helt uden fører fra op til to kilometers afstand.

LÆS MERE: VW vælger Xpeng: AI fra Kina skal styre fremtidens Volkswagen

Designet ligner Cupra – men teknikken er ny

Visuelt adskiller bilen sig markant fra de konservative elbiler, VW ruller ud med på de danske veje.

Modellen har fået et aggressivt coupé-look, og næsen prydes af et unikt, lysende guld-logo. Kendere vil dog hurtigt spotte, at det ydre design til forveksling ligner Cupra Tavascan – som tilfældigvis også produceres i Kina.

Højdepunkter: VW ID. Unyx 07

  • Digital hjerne: Software og chipset udviklet i tæt samarbejde med Xpeng.
  • Avanceret AI: Integreret AI-sprogmodel og intelligent kabine med stor infotainmentskærm til passageren.
  • Selvkørende teknologi: Autonom parkering uden fører fra op til 2 km afstand.
  • Kabine: Spækket med skærme og et gigantisk 27-tommer head-up-display.

LÆS MERE: Volkswagen runder vild milepæl: 4 millioner elbiler på vejene – og tempoet eksploderer

ANNONCE i Artiklen fortsætter herunder

Se lynhurtigt om DU også kan spare op til 3.000 kr. på bilforsikringen.

Få prisen med det samme – enten herunder eller via dette link. Det er 100% digitalt, og ingen telefonsælgere.

Pris: VW ID.Unyx 07 starter ved cirka 103.000 kroner

Indvendigt er kabinen mere Xpeng end Cupra. Den er spækket med skærmareal, herunder en separat underholdningsskærm til forsædepassageren og et gigantisk 27-tommer head-up-display.

Men det største chok findes på prisskiltet. For at kunne konkurrerer med de aggressive, lokale kinesiske mærker, har VW prissat den billigste af ID. Unyx 07-varianterne til en intropris på blot 109.900 yuan.

Det svarer til uhørte 103.000 danske kroner (uden diverse afgifter). Normalprisen er 129,900 yuan. Det skal siges, at dette er en “lokal pris” – og at den ikke kan overføres til Europa.

Til sammenligning koster en VW ID.4 eller en Cupra Tavascan – som på softwaresiden må betragtes som en markant nedgradering i forhold til Unyx 07 – fra cirka 300.000 kroner på det danske marked.

Er VW’s Xpeng-samarbejde et varsel om fremtidens elbiler?

At Volkswagen er tvunget til at købe sig til vitale software- og platformsløsninger hos en langt yngre, kinesisk konkurrent, er intet mindre end et historisk knæfald.

For blot få år siden var VW det ubestridte forbillede i Kina; i dag må de tilpasse sig for overhovedet at være relevante.

Selvom ID.Unyx 07 i første omgang er forbeholdt det kinesiske marked, kan dette samarbejde meget vel blive en vigtig lærestreg – og et klart varsel om, hvordan fremtidens europæiske Volkswagen-modeller kommer til at se ud under huden.

LÆS MERE: Kinesisk gennembrud: Xpeng stryger til tops i stor læserkåring

Var dette en spændende artikel? Få flere nyheder som denne i din indbakke. Tilmeld dig gratis her.

Flere VW-modeller med Xpeng-teknologi er på vej

Det bliver spændende at følge samarbejdet mellem Xpeng og Volkswagen, der ikke kun tæller ID.Unyx 07, men også har modellerne Unyx 06 og Unyx 08 undervejs.

Disse har John G. her fra MereMobil.dk nemlig selv set til Beijing Auto Show 2026 i april måned.

LÆS MERE: Bliver denne VW / Xpeng elbil til ID.8 i Europa? Se mere her

Det bliver også spændende om de vil blive lanceret på vores marked på et senere tidspunkt.

John G foran Unyx.08 i Kina

Du kan se videoen her. Se flere techvideoer på dansk – følg gratis vores YouTube kanal

Mere til historien

Volkswagen har på vores marked ændret navngivningen til at gå retur til de gamle ikoniske navne fremfor bare tal. Den første af disse er ID.Polo.

Renault Megane E-Tech opgraderes – nyt batteri, hurtigere ladning og Google Gemini

Elbilmarkedet rykker i vanvittigt tempo, og nu ryster Renault posen. Den populære Megane E-Tech Electric får en markant teknologisk og designmæssig opgradering.

(mere…)
Rækkeviddeangst vokser: Flere elbilister frygter tomt batteri

Næsten hver femte elbilist i Norge frygter at løbe tør for strøm, selv om både rækkevidden i elbiler og antallet af hurtigladere er steget markant.

(mere…)
Ny elektrisk Skoda-topmodel udsat for ekstreme prøvelser

Inden den nye, fuldelektriske Skoda Peaq får officiel verdenspremiere, har Skodas ingeniører pint og plaget prototyperne i alt fra 40 graders frost til ekstrem ørkenvarme.

(mere…)
Ny elbil til lav pris: Leapmotor B05 starter under 180.000 kr.

Den nye elbil Leapmotor B05 lander i Danmark med lav startpris, meget udstyr og op til 482 km rækkevidde.

(mere…)
Hvornår kan Clever betale sig? Ny 2026-guide

GUIDE: Clever er ikke altid billigst længere. Se hvornår abonnementet kan betale sig – og hvornår hjemmeladning er markant billigere.

(mere…)
Dacia Spring gør comeback: Ny lille elbil på vej til Danmark

Den første udgave blev hurtigt droppet herhjemme, men nu genopliver Dacia den lille elbil Spring i en helt ny og markant opgraderet udgave.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram