Nye Mac-produkter kan være forsinket

RYGTE: Flere nye Mac-nyheder, der var i vente, ser ud til at være forsinket.

Apple Mac Studio
Apples kommende Mac Studio med M5-chippen ser ud til at være forsinket. (Foto: MereMobil.dk)

Hvis du havde set frem til en ny MacBook Pro med M6 eller Mac Studio med M5-generationen af Apples silicon-chips, så kommer der en dårlig nyhed.

Ifølge MacRumors ser det nemlig ud til, at flere af disse nyheder er udskudt. Årsagen skal vi finde i den globale RAM- og hukommelseskrise.

Bloomberg-analytikeren Mark Gurman har gentagne gange sagt, at MacBook Pro med M6-chippen og OLED-skærm forventes i slutningen af 2026 eller begyndelsen af 2027. Også denne ser ud til at lande senere.

For Mac Studio har vi i de seneste uger oplevet flere ændringer. Først udgik konfigurationen med 512 GB RAM, så kom der lange leveringstider på flere muligheder. Siden er flere modeller registreret som værende utilgængelige. Det gælder blandt andet dem med 128 GB og 256 GB RAM.

Indtil nu var forventningen, at Mac Studio ville få en lancering i midten af 2026, sandsynligvis omkring WWDC i juni måned, men nu peger interne kilder hos Apple på, at denne lancering først vil ske omkring oktober måned.

Det er to ærgerlige produkter, som får en forsinkelse, og især Apples Mac Studio kan ramme hårdt. Efter Apple udfasede Mac Pro, så er Mac Studio det Mac-produkt, som kan konfigureres med flest RAM.

Eftersom disse muligheder nu er begrænsede, så har Apple ikke særlig meget at tilbyde, når vi bevæger os op over 128 GB RAM.

Ligeledes er det også ærgerligt for dem, der har ventet på MacBook Pro med M6-chippen. Her er nyhederne nemlig særligt interessante. Udover den nye chip er der nemlig også OLED-skærm, Dynamic Island og et redesign på tegnebrættet.

På trods af den rygtede forsinkelse står Apple og Samsung faktisk til at komme bedre ud af denne krise end andre producenter. Du kan læse mere om dette i denne artikel.

Mere til historien

For nylig var Apple ude med deres første lavpris-MacBook. Allerede nu er rygterne om efterfølgeren begyndt at sprede sig.

Læk: iPad Mini med OLED får kun 60 Hz

KORT NYT: Den længe ventede iPad Mini med OLED-skærm rygtes nu til kun at få 60 Hz opdateringshastighed.

(mere…)
EU dropper batterikrav til flere Apple-produkter

EU har droppet kravet om, at batteriet skal kunne udskiftes af brugeren på Apple Watch og AirPods.

(mere…)
Oppo kan sætte ny kamerarekord

RYGTE: Oppo ventes at være på vej med den første smartphone med tre 200 megapixels kameraer nogensinde.

(mere…)
OnePlus’ skæbne kan blive afgjort denne uge

RYGTE: En ny rapport antyder, at den endelige afklaring for OnePlus' fremtid vil komme i denne uge.

(mere…)
Apples stabile iPhone priser giver rekord-kvartal

Apple har formået at holde prisen på iPhone nede for forbrugerne, hvilket har båret frugt ifølge en analyse.

(mere…)
Apple mister endnu en eksklusiv funktion i EU

Meta bruger EU til at give deres Ray-Ban-briller AirPods-lignende funktion, men det kan betyde meget mere.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram