VW vælger Xpeng: AI fra Kina skal styre fremtidens folkevogne

Software overhaler mekanik som bilens vigtigste del. Volkswagen ruller Xpengs avancerede VLA-platform ud i et opsigtsvækkende teknologiskift på de tyske biler.

Volkswagen elbil med sensorer og kameraer til Xpeng AI-system
VW satser på Xpengs AI-platform for at accelerere den digitale udvikling. (Foto: Volkswagen)

Bilindustrien befinder sig midt i en revolution, og fredagens melding fra København og Kina cementerer Xpeng’s position som en af de førende software-arkitekter.

Kernen i aftalen er Xpeng’s nye VLA-platform (Vision-Language-Action), som Volkswagen nu ruller ud i deres kommende modeller.

VIDEO: Første kig på Xpeng P7+: Mere end en familiecontainer?

Prismåling og data: Sammenligner.dk

Hvad er VLA – og hvorfor er det vildt?

Traditionelle førerassistenter følger faste regler: “Hvis X sker, så gør Y”. Xpeng’s VLA-system fungerer derimod som en lærende hjerne. Navnet dækker over tre tæt forbundne funktioner:

  • Vision: Hvad bilen ser gennem sine kameraer.
  • Language: Hvordan bilen forstår og tolker komplekse situationer (kontekst).
  • Action: Hvordan bilen rent faktisk reagerer og kører.

I stedet for blot at følge hvide striber på vejen, lærer systemet af millioner af kørte kilometer.

Det betyder, at bilen kan træffe mere “menneskelige” beslutninger i tæt trafik, reagere mere naturligt på uforudsete hændelser og løbende forbedre sig via trådløse opdateringer (OTA).

LÆS MERE: Xpeng P7+ genopfinder bakspejlet – ses på frontruden

Testes i München – klar til Danmark i 2027

Selvom teknologien først implementeres i Volkswagens kinesiske modeller, er den europæiske udrulning allerede i fuld gang bag kulisserne.

Xpeng tester i øjeblikket systemet i deres udviklingscenter i München for at sikre, at AI-hjernen forstår europæiske vejtyper, lokale trafikregler og vores specifikke køremønstre.

De første danske medier får lov at teste teknologien allerede i april, mens den store globale lancering er sat til 2027. Her er målet, at intelligent kørsel skal føles lige så naturligt og uundværligt, som automatgear er det i dag.

Volkswagen gør leasing af elbilen interessant for både byboere og pendlere

Fra mekanik til software

Samarbejdet mellem de to giganter startede i 2023, da Volkswagen investerede knap 5 milliarder kroner i XPENG.

At VW nu vælger at lægge deres AI-fremtid i hænderne på Xpeng’s software, er en massiv anerkendelse af det kinesiske mærkes tech-forspring.

Som Xpeng-chef He Xiaopeng formulerer det: “Avanceret software og kunstig intelligens er nu blevet en central del af bilens kernearkitektur.” Fremtidens vinder på bilmarkedet findes altså ikke under motorhjelmen, men i computerkoden.

Mere til historien

Du kan se nærmere i denne YouTube-video, hvor vi snakker mere om elbiler og software.

FDM vil halvere ejerafgiften for over 2 millioner bilister

Rekordhøje priser på benzin og diesel belaster danskernes budgetter. Derfor foreslår FDM nu at halvere ejerafgiften midlertidigt.

(mere…)
Xpeng afviser: Ingen Google Maps eller XOS 6 til G6 og G9

En norsk produktchef skabte håb blandt ejerne, men nu afviser Xpeng Danmark oplysningerne. Google Maps og XOS 6 er forbeholdt en ny generation af biler.

(mere…)
Hyundai sænker prisen – under 200.000 kr.: Ioniq 3 får samtidig mere udstyr

Hyundai sænker startprisen på Ioniq 3 til 199.995 kroner og gør varme i rat og forsæder til standard. Til gengæld bliver varmepumpen nu ekstraudstyr.

(mere…)
Volkswagen i Kina-krise: Første Xpeng-model sælger langt under målet

Den første bil fra samarbejdet mellem Volkswagen og Xpeng sælger langt dårligere end forventet i Kina. ID. UNYX 08 når blot ca. 7 procent af det oprindelige salgsmål. Nu satser Volkswagen aggressivt på efterfølgeren.

(mere…)
Første detaljer om næste VW ID. Buzz: Hurtigere opladning og ny software

Volkswagen arbejder på en ny generation af ID. Buzz, der ventes at få en helt ny teknisk platform. Det kan give hurtigere opladning, ny software og forhåbentlig en lavere pris.

(mere…)
Comeback til Tesla: Her er de 10 mest solgte biler i september

HITLISTE: En aggressiv rentekampagne sendte Tesla direkte tilbage på tronen i september med et massivt forspring. Samtidig er top 10-listen nu 100 procent domineret af elbiler – og en helt ny Volkswagen er rykket ind på listen.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram