Bagdør til dine personlige iPhone-data droppes måske

Storbritannien dropper måske kravet om en bagdør til Apples iCloud-kryptering efter et stigende pres fra USA.

Matias Cruz
Den britiske regering kan måske være tvunget til at opgive kravet om en bagdør hos Apple. (Foto: Matias Cruz)

Hvis du ikke har fulgt med i vores tidligere artikler om sagen, så får du lige en hurtig gennemgang.

Tilbage i februar skrev vi første gang om sagen, der omhandler, at den britiske regering ville have en bagdør til krypteret brugerdata hos Apple.

Bagdøren skulle bruges, når det omhandler den nationale sikkerhed, såsom terrorisme.

Problemet var, at ADP (Advanced Data Protection) blokerede for den mulighed, i og med at der bruges end-to-end-kryptering, og Apple har ikke selv en nøgle til at bryde dette.

Ved at implementere en bagdør ville dette dog kunne omgås, men det mødte dengang kritik fra blandt andet Privacy International, som mente, at det var et angreb mod privatlivet.

Sagen tog sidenhen flere drejninger – først da Apple valgte at deaktivere ADP i Storbritannien, så de ikke var tvunget ud i at implementere en bagdør.

Sidenhen forsøgte man at gå rettens vej med en klage til IPT (Investigatory Powers Tribunal), og da IPT accepterede klagen villde de sende sagen i høring bag lukkede døre.

Apple udtalte i samme omgang, at de ikke har implementeret en bagdør og aldrig vil komme til det.

Nu er der så nyt i sagen, nemlig at Storbritannien måske dropper forslaget. Det skyldes et stigende pres fra USA.

LÆS MERE: Tim Cook kan forblive topchef for Apple i lang tid

JD Vance i skarp kritik

Presset kommer fra flere i den amerikanske regering, blandt andet senator JD Vance, som angiveligt er meget irriteret over sagen og mener, at det britiske indenrigsministerium er nødt til at trække sig. Det skriver blandt andet The Guardian.

Flere højtstående britiske embedsmænd har derfor udtalt, at de sandsynligvis dropper planen, for sagen har nemlig skabt spændinger mellem de to lande.

Sagen mellem Apple og den britiske regering rammer også på et temmelig uheldigt tidspunkt, hvor Storbritannien ellers har markedsført sig som et attraktivt land for investeringer fra amerikanske techgiganter.

Selvom det oprindelige krav egentlig er fremsat med en plausibel hensigt, så frygtes det, at bagdøren kan udnyttes af kriminelle, men også at den kan true det teknologiske samarbejde mellem Storbritannien og USA.

LÆS MERE: Apples driftdirektør går på pension

NYHEDER FRA APPLE: Du kan få de seneste Apple-nyheder i din indbakke hver mandag, onsdag, fredag og lørdag. Tilmeld dig GRATIS netop nu. Skriv din mailadresse i feltet herunder.

Næste step 👆

Mere til historien

Apple har en historik med at bestride myndigheders krav om adgang til deres produkter. Tilbage i 2016 ville FBI have hjælp til at åbne en attentatmands iPhone. Dengang nægtede Apple også. Sagen endte med, at FBI fik hjælp andetstedsfra.

Rygte: iPad mini 8 får OLED-skærm og stor AI-opgradering

Apple forventes at præsentere en ny iPad mini i næste uge. Den byder angiveligt på en OLED-skærm, vandtæthed og en kraftig A20 Pro-processor.

(mere…)
Apple arbejder allerede på en større HomeView med robotarm

Den netop lancerede Apple HomeView får en storebror. Næste generation byder på en større skærm og en robotarm, der følger dig rundt i rummet.

(mere…)
Tung iPhone Duo gemmer på en fordel over konkurrenterne

iPhone Duo er tungere og tykkere end flere af konkurrenterne. Til gengæld har Apple fundet plads til flere mAh.

(mere…)
Her er forventningerne til Apple Mac-event

Apple er klar med 'Pro and Tell' i næste uge, hvor Mac er på dagsordenen.

(mere…)
Apple tager rekordstor markedsandel i et presset mobilmarked

Det globale smartphonesalg er faldet markant, men Apple formår alligevel at sikre sig en rekordstor markedsandel i tredje kvartal. Særligt iPhone 18 Pro trækker læsset.

(mere…)
Apple stopper reparationer af 3 kendte produkter

12-tommer MacBook fra 2017 er et af de produkter, der nu er forældede. Har du stadig en af de gamle enheder? Den kan sagtens fungere videre, men går den i stykker, kan du få svært ved at få den repareret.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram