Bagdør til dine personlige iPhone-data droppes måske

Storbritannien dropper måske kravet om en bagdør til Apples iCloud-kryptering efter et stigende pres fra USA.

Matias Cruz
Den britiske regering kan måske være tvunget til at opgive kravet om en bagdør hos Apple. (Foto: Matias Cruz)

Hvis du ikke har fulgt med i vores tidligere artikler om sagen, så får du lige en hurtig gennemgang.

Tilbage i februar skrev vi første gang om sagen, der omhandler, at den britiske regering ville have en bagdør til krypteret brugerdata hos Apple.

Bagdøren skulle bruges, når det omhandler den nationale sikkerhed, såsom terrorisme.

Problemet var, at ADP (Advanced Data Protection) blokerede for den mulighed, i og med at der bruges end-to-end-kryptering, og Apple har ikke selv en nøgle til at bryde dette.

Ved at implementere en bagdør ville dette dog kunne omgås, men det mødte dengang kritik fra blandt andet Privacy International, som mente, at det var et angreb mod privatlivet.

Sagen tog sidenhen flere drejninger – først da Apple valgte at deaktivere ADP i Storbritannien, så de ikke var tvunget ud i at implementere en bagdør.

Sidenhen forsøgte man at gå rettens vej med en klage til IPT (Investigatory Powers Tribunal), og da IPT accepterede klagen villde de sende sagen i høring bag lukkede døre.

Apple udtalte i samme omgang, at de ikke har implementeret en bagdør og aldrig vil komme til det.

Nu er der så nyt i sagen, nemlig at Storbritannien måske dropper forslaget. Det skyldes et stigende pres fra USA.

LÆS MERE: Tim Cook kan forblive topchef for Apple i lang tid

JD Vance i skarp kritik

Presset kommer fra flere i den amerikanske regering, blandt andet senator JD Vance, som angiveligt er meget irriteret over sagen og mener, at det britiske indenrigsministerium er nødt til at trække sig. Det skriver blandt andet The Guardian.

Flere højtstående britiske embedsmænd har derfor udtalt, at de sandsynligvis dropper planen, for sagen har nemlig skabt spændinger mellem de to lande.

Sagen mellem Apple og den britiske regering rammer også på et temmelig uheldigt tidspunkt, hvor Storbritannien ellers har markedsført sig som et attraktivt land for investeringer fra amerikanske techgiganter.

Selvom det oprindelige krav egentlig er fremsat med en plausibel hensigt, så frygtes det, at bagdøren kan udnyttes af kriminelle, men også at den kan true det teknologiske samarbejde mellem Storbritannien og USA.

LÆS MERE: Apples driftdirektør går på pension

NYHEDER FRA APPLE: Du kan få de seneste Apple-nyheder i din indbakke hver mandag, onsdag, fredag og lørdag. Tilmeld dig GRATIS netop nu. Skriv din mailadresse i feltet herunder.

Næste step 👆

Mere til historien

Apple har en historik med at bestride myndigheders krav om adgang til deres produkter. Tilbage i 2016 ville FBI have hjælp til at åbne en attentatmands iPhone. Dengang nægtede Apple også. Sagen endte med, at FBI fik hjælp andetstedsfra.

Derfor kan mange Apple Watch-modeller ikke få watchOS 27

Apple dropper usædvanligt mange Apple Watch-modeller på én gang i watchOS 27. Forklaringen handler især om AI-funktioner, Siri og manglende processorkraft.

(mere…)
Rygte: iPhone 18 Pro får det største kameraspring i årevis

Apple-entusiaster kan godt begynde at glæde sig. Hvis de seneste rygter taler sandt, står iPhone 18 Pro over for en massiv opgradering af kamerahårdwaren – det største spring i mands minde.

(mere…)
Apple gør klar til det vildeste år: Her er hvad der venter i 2027

Hvis du synes, at Apple har haft fart på – så er der meget mere i vente. Ifølge en af verdens mest pålidelige Apple-analytikere bliver 2027 det absolut største produktår i tech-gigantens historie.

(mere…)
Smartwatch-markedet i vækst: Apple buldrer frem, mens Kina vågner

Salget af smartwatches stiger på globalt plan. En ny analyse viser, at urene ikke længere bare er lir – avancerede AI-funktioner og sundhedstracking har gjort dem uundværlige for forbrugerne.

(mere…)
Rygte: iPhone Air 2 får to markante opgraderinger

Apples næste iPhone Air kan få ultravidvinkelkamera og længere batteritid, hvis nye rygter fra testfasen holder stik.

(mere…)
Apple advarer om højere priser på iPhone, iPad og Mac

Topchefen Tim Cook bekræfter, at stigende priser på hukommelse og lager vil ramme Apple-produkter – især kommende iPhones og Macs.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram