Desktop-mode kan være på vej til Android

KORT NYT: Noget tyder på, at desktop-mode kan komme til Android, men der vil gå noget tid.

Pixel 9 Pro Fold
Hvis rapporten taler sandt, vil du snart kunne bruge din Google Pixel som en desktop. (Foto: Google)

Inden du måske undrer dig og tænker, at man allerede kan få desktop-mode på en Samsung eller Motorola, så er det korrekt.

Nyheden her handler dog om, at en desktop-mode kan være på vej til øvrige Android-modeller og vil blive direkte integreret i Android-softwaren.

I en rapport, der er baseret på en lækket kildekode, antydes det nemlig, at Google arbejder på en desktop-tilstand. Det skriver GSMArena.

Ifølge mediet er nyheden ikke helt ny og blev også opdaget tilbage i 2023. Forskellen er dog, at det nu ser ud til, at Google er ved at være klar til lancering.

Som nævnt har Samsung allerede deres DeX-funktion, og Motorola har deres Smart Connect. Men disse virker bare ikke på andre modeller.

Det er ikke sikkert, at vi får den lanceret sammen med Android 16, og det virker nok mere sandsynligt med en lancering sammen med Android 17 og den næste generation af Pixel-enheder. Eventuelt kan det være eksklusivt til Pixel-modellerne i starten og senere blive udrullet til andre modeller.

Det formodes, at desktop-mode vil fungere ved, at du tilslutter en skærm til telefonen og derefter får en desktop-tilstand med vinduer og navigationsmuligheder, som vi kender det fra en computer.

LÆS MERE: Google springer Android TV 15 over

Mere til historien

Android 16 er lige rundt om hjørnet, og vi har samlet et overblik over nyhederne, som du kan læse HER.

Samsung Z TriFold kan blive lanceret næste måned

RYGTE: Den ventede TriFold-telefon fra Samsung kan få lancering i næste måned.

(mere…)
Apple udskyder tynd topmodel

Apple har angiveligt udskudt anden generation af iPhone Air.

(mere…)
Flere rygter om Samsung Galaxy S26+

RYGTE: Flere oplysninger om den kommende Samsung Galaxy S26+ er angiveligt ude og fortæller mere om planerne.

(mere…)
Samsung Galaxy S26 afsløres i februar

RYGTE: Samsung var allerede klar med deres flagskibsserie for 2025 i januar, men nu forlyder det, S26-serien kommer en måned senere.

(mere…)
Apples nye smartere Siri får sine kræfter fra Google

RYGTE: Når Apples smartere Siri en dag bliver udrullet, så bliver motoren måske Google Gemini.

(mere…)
Nintendo Store lanceres til Android og iOS

Nintendo Store er endelig klar til Android og iOS herhjemme.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram