Tidligere iPhone-designer arbejder på nyt stort AI-produkt

Den velkendte Jony Ive, som i mange år stod i spidsen for designet af flere Apple-produkter, arbejder på et nyt ret specielt produkt.

Jony Ive, Apple, Tim Cook (Foto: Apple)
Jony Ive stod blandt andet bag designet af en del iPhones gennem tiden. (Foto: Apple)

Husker du Jony Ive fra Apple? Man kan nok bedst beskrive ham som hjernen bag designet af mange iPhones gennem tiden, og han arbejdede også tæt sammen med Steve Jobs i sin tid.

Senere startede han sit eget firma, LoveFrom, hvor han har arbejdet på forskellige projekter siden da. Det er dog ikke det, som nyheden her handler om.

Jony Ive skulle nemlig også have en anden virksomhed i gang, io products, hvor han arbejder sammen med Sam Altman, der er CEO for OpenAI. Det skriver The Verge blandt andet.

Her arbejdes der på en AI-enhed, som er meget sparsomt beskrevet. Umiddelbart skulle det være i en kategori for sig selv og ikke noget, omverdenen vil være vant til at se.

Dog er der kommet detaljer om en slags telefon uden skærm, og som er AI-drevet. Vi har faktisk set noget lignende før med Humane AI Pin – dette endte dog med at blive lidt af et flop.

Der er rygter om, at denne virksomhed kan blive opkøbt af OpenAI for mindst 500 millioner dollars, hvilket også er en sjat penge, men som samtidig vidner om et produkt med stort potentiale.

Umiddelbart lyder beskrivelsen af en telefon uden skærm og med brug af AI ret underlig, men uden vi egentlig har noget at sammenligne med, vil det i den grad være et interessant og også innovativt produkt.

Selve udviklingen er stadig i begyndelsen, så der kan være lang vej endnu. Vi kan også fornemme på rygterne, at de er meget upræcise om, hvad det egentlig handler om.

LÆS MERE: Tak til Jony for de ikoniske designs og produkter

Mere til historien

Jony Ive har en lang fortid hos Apple og var blandt andet med til at designe flere iMacs, iPods, iPhones og Apple Watch.

Galaxy S27-serien kan blive dyrere

RYGTE: Den kommende Galaxy S27-serie står til at stige i pris.

(mere…)
Google Home-højttalere kan snart høre dig gennem støj

En ny opdatering til Gemini gør det nemmere at bruge Google Home-højttalere, selvom der er støj.

(mere…)
Får vi et Apple Event den 13. oktober?

RYGTE: Apple vil afholde et mindre Apple Event den 13. oktober, hvor dagsordenen er smarthome.

(mere…)
Apple går en kæmpe oktober i møde: iPhone Duo, nye Macs og iOS 27.2

Apple går en travl oktober i møde. Måneden byder på lanceringen af den foldbare iPhone Duo, en række rygtede hardwarenyheder samt både iOS 27.1 og iOS 27.2.

(mere…)
Læk afslører ny Apple TV 4K: Får Siri AI, Wi-Fi 7 og gaming-muskler

Et internt Apple-billede peger på, at en ny generation af Apple TV 4K er lige på trapperne. Ydersiden forbliver uændret, men under hjelmen venter en voldsom opgradering med A17 Pro-chip, 8 GB RAM og Apple Intelligence.

(mere…)
Læk afslører HomePod mini 2: Samme design i tre helt nye farver

Apples egen kode har afsløret billeder af anden generation af den kompakte smarthøjttaler HomePod mini. Nyheden byder på nye farvevarianter og ventes lanceret inden udgangen af 2026.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram