Apple er uenige, men accepterer et forlig, der lukker sagen

Apple har accepteret et forlig i sagen om Siri-optagelser, men udtaler stadig, at data aldrig har været solgt.

Siri på iPhone 11 Pro med iOS 14 beta
Siri på iPhone blev oprindeligt lanceret som en app, inden den blev opkøbt af Apple og integreret i iOS. (Foto: MereMobil.dk)

Tilbage i 2019 kom det frem, at konsulenter hos Apple lyttede til Siri-samtaler med henblik på produktforbedring.

Det vakte en del postyr, da ikke alle var bekendt med, at samtaler kunne blive gemt, eller at der var nogle, som lyttede til dem. Apple nævnte i sin tid at det var anonyme optagelser.

I Apples privatlivspolitik stod der ganske rigtigt, at Siri-samtaler kunne blive brugt til forbedring, men det var ikke nævnt, at det var mennesker, som ville lytte dem igennem, eller konsulenter for den sags skyld.

Sidenhen har Apple gjort det mere gennemskueligt, og du kan nu vælge, om Siri-samtaler må deles med Apple eller ej.

Lyttede Siri med og solgte Apple data?

Det udløste en retssag, hvor kunder anklagede Apple for dette og oplyste, at de var blevet overvåget gentagne gange uden deres samtykke.

Sagen blev efterfølgende afvist af en dommer, da de ikke kunne bevise, om Apple rent faktisk havde optaget deres samtale.

Efterfølgende blev der indgivet en ny sag. Denne gang med påstand om, at Siri-data er blevet brugt til reklameformål.

Blandt andet blev det fremhævet, at sagsøgerne havde snakket om Air Jordan-sko, hvorefter de efterfølgende fik reklamer for Air Jordan-sko, hvilket leder til, at Apple altså har måttet sælge data videre.

LÆS MERE: Siri-forespørgsler bliver hørt af Apple – også de fortrolige

Det er denne sag, som Apple har indgået et forlig i, men de understreger dog, at forliget ikke skyldes, at de er enige i anklagerne, men derimod ønsker sagen afsluttet. Det skriver Macrumors.

I en erklæring fra Apple lyder det:

“Siri has been engineered to protect user privacy from the beginning. Siri data has never been used to build marketing profiles, and it has never been sold to anyone for any purpose. Apple settled this case to avoid additional litigation so we can move forward from concerns about third-party grading that we already addressed in 2019. We use Siri data to improve Siri, and we are constantly developing technologies to make Siri even more private.”

Hvad er op og ned?

Det kan være svært at forstå, hvorfor Apple skulle acceptere et forlig, de ikke er enige i, og vi har prøvet at dykke lidt ned i det.

En eventuel retssag vil næsten uanset hvad sikre et tab for Apple, også selvom de får medhold. Forliget, de har indgået, dækker nemlig over 95 millioner dollars, der går igennem et gruppesøgsmål.

For et stort firma som Apple er 95 millioner dollars ret billigt sluppet, da en retssag vil betyde dyre sagsomkostninger og en masse tid og ressourcer, der kan bruges andre steder.

Accepteringen af forliget kan selvfølgelig også skyldes, at Apple faktisk har solgt Siri-data videre og ikke ønsker at blive “taget” i det. De har altså ikke brug for, at deres interne strategier bliver offentlige via en retssag.

Dette virker dog mere usandsynligt, hvis man ser på Apples fokus på privatliv, forretningsmodel og manglende beviser.

Naturligvis ved vi det heller ikke, men prøver at bringe forskellige nuancer ind i den efterhånden gamle sag.

LÆS MERE: Banebrydende teknologi til talegenkendelse

Mangler du som 1000-vis af andre viden om den nye teknologi? Modtag et overblik i indbakken 4 gange om ugen. Tilmeld dig GRATIS NETOP NU.

Mere til historien

Gruppesøgsmålet sikrer, at involverede kan modtage op til 20 dollars, alt efter hvor mange der i sidste ende er berettiget til kompensation.

Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
3 Kommentarer
Ældste
Nyeste
iPhone Duo skilt ad: Ros for batteri, men hængslet driller

Apples første foldbare telefon får den højeste reparationsscore, iFixit hidtil har givet en foldbar telefon. Men inderskærmen og hængslet vækker bekymring.

(mere…)
Apple iPod fylder 25 år: Begyndte med 1.000 sange i lommen

Det er 25 år siden, Steve Jobs præsenterede den første iPod. Selvom modtagelsen var blandet, endte musikafspilleren med at bane vejen for Apples massive succes.

(mere…)
iPhone Duo 2 kan løse en af forgængerens største mangler

RYGTE: Apple tester prototyper af iPhone Duo 2 med Face ID under yderskærmen. Selskabet overvejer også en større indvendig skærm, men intet er endeligt besluttet.

(mere…)
MacBook Neo holder Apple oppe i et presset pc-marked

Det globale pc-marked bløder, men Apple vinder markedsandele. En ny rapport peger på MacBook Neo som en vigtig årsag til, at Apple klarer sig bedre end de fleste konkurrenter.

(mere…)
iPhone Duo lander i Danmark i dag – men den kan være svær at få fat på

Apples første foldbare smartphone har officiel salgsstart i Danmark den 23. oktober. Prisen starter ved 17.999 kroner, men de første lagre blev hurtigt tømt under forudbestillingen.

(mere…)
Markant stigning: Salget af foldbare skærme vokser 44 procent

Efter en nedgang sidste år forventes markedet for foldbare skærme at vokse markant i 2026. Særligt de brede modeller trækker læsset.

(mere…)
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram