K.W. Bruun skifter navn til Wismo efter salg

Efter 110 år i dansk familieeje skifter den store bilimportør K.W. Bruun nu navn til Wismo. 

Citroën (Foto: Wismo Group)
Citroën (Foto: Wismo Group)

Den store bilimportør K.W. Bruun har er efter 110 års familieeje blevet solgt til den britiske koncertn Global Auto Holdings Limited. Det skriver FDM.dk.

Købet er netop blevet godkendt af konkurrencemyndighederne.

Peugeot e-5008 er den billigste 7-personers elbil 

Det nye navn, Wismo, står for “Wise Mobility” og skal afspejle virksomhedens fokus på at levere innovative og ansvarlige mobilitetsløsninger. Selvom navnet K.W. Bruun måske ikke var kendt af mange, er der tale om en betydelig aktør på det danske bilmarked, der importerer hele 11 bilmærker. Disse tæller blandt andet Peugeot, Citroën, Opel, Fiat, Mitsubishi, Hongqi og Voyah.

Den danske bilimportør har dog oplevet en tilbagegang i salget de seneste år. For blot fire år siden stod koncernen for næsten 22 procent af det danske personbilsalg, men i 2023 var andelen faldet til knap 11 procent. Særligt de populære mærker Peugeot og Citroën har tabt markedsandele, da de har haltet efter med relevante elbilmodeller.

Prismåling og data: Sammenligner.dk

Nu også 5 års garanti på elbiler fra Citroën, Opel og Peugeot

Ifølge den nye ejer, Global Auto Holdings, får navne- og ejerskiftet ingen umiddelbar betydning for hverken medarbejdere, forhandlere eller bilkøbere.

Mere til historien

Familien bag K.W. Bruun fortsætter dog med at eje og drive bilmuseet Classic Car House samt deres investeringsselskaber.

Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Audi Q9 kan advare andre trafikanter med baglygterne

Audi Q9 bliver den første serieproducerede bil med tredimensionelt buede OLED-baglygter. De 512 lyssegmenter kan vise advarsler til andre trafikanter.

(mere…)
Næsten 9 ud af 10 nye biler er elektriske – men afgiftshop truer

Elbiler stod for 88,8 procent af alle nyregistrerede personbiler i Danmark i september. Fra 1. januar kan flere populære modeller dog blive dyrere.

(mere…)
Fiat viser ny elektrisk mikrobil med plads til fire

Fiat har vist et nyt bud på et ultrakompakt elektrisk køretøj, der klemmer fire siddepladser ind på blot tre meters længde.

(mere…)
Billigere Zeekr 7X får opladning, forsikring og service med i prisen

Zeekr flytter sin kampagne fra Long Range til den billigere Core Edition til 374.990 kroner. Pakken gælder i tre år, men har flere vigtige betingelser.

(mere…)
Elon Musk skærer Tesla-mål fra 20 til 5 millioner biler

Tesla sigter nu mod 5 millioner årlige leverancer omkring 2030. Det er kun en fjerdedel af Elon Musks tidligere ambition.

(mere…)
FDM vil halvere ejerafgiften for over 2 millioner bilister

Rekordhøje priser på benzin og diesel belaster danskernes budgetter. Derfor foreslår FDM nu at halvere ejerafgiften midlertidigt.

(mere…)
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram