Nu også 5 års garanti på elbiler fra Citroën, Opel og Peugeot

Køber du en elbil fra Wismo Group A/S via autoriserede danske forhandlere, så er der nu 5 års fabriksgaranti.

Peugeot e-5008
Peugeot e-5008 er en af de modeller, som nu får 5 års fabriksgaranti (Foto: Peugeot)

Wismo Group importerer i Danmark Citroën, Peugeot og Opel følger nu efter Ford og Semler Mobility og giver 5 års eller 150.000 kilometers fabriksgaranti på elbiler fra de tre producenter.

LÆS MERE: Ford sætter prisen ned og giver 5 års garanti

Generelt er der kommet fokus på fabriksgarantien på elbiler. Hvor det ved fossilbiler har været normalt med 2 års fabriksgaranti, så er denne altså blevet markant forøget med elbilerne. 

Fra i dag (tirsdag den 22. april 2025) sælges elbilsmodeller fra Citroën, Opel og Peugeot, som standard med en Extended Warranty Premium. Det gælder dog kun biler, som er solgt af Wismo Group A/S via autoriserede forhandlere.

LÆS MERE: Volkswagen, Skoda og Audi klar med 5 års garanti

-“Vi er meget glade for at kunne tilbyde vores kunder en samlet 5-årig garanti, som er dækket direkte af producenten. Det vil sige, at der er tale om en fuldgyldig fabriksgaranti,” udtaler Brand Director, Jonas Stausholm, i en pressemeddelelse.

For nogle modeller vil garantien være uden en merpris, mens den på andre modeller vil betyde en mindre prisstigning på 5.000 kroner, det gælder for eksempel Peugeot E-3008, Peugeot E-5008 og Opel Grandland Electric.

🔹 Her kan du se, om du kan spare penge på bilforsikringen. Svar med det samme. Ingen salgsopkald eller mails. Tjek selv her Annoncelink

Netop købt en Opel, Citröen eller Peugeot? 

Har du inden for de seneste 18 måneder købt en elbil fra Citroën eller Peugeot, så kan du tilkøbe den 3-årige Extended Warranty Premium.

Mens det gælder for Opel-modeller, der er købt i 2025. 

Uanset model så er prisen for den udvidede fabriksgaranti 5.000 kroner.

FDM opfordrer til mindst 5 års garanti

FDM anbefaler bilkøbere, at finde en bil med mindst 5 års garanti eller 150.000 kilometer. Tidligere lød FDM’s anbefaling på mindst 3 år og 100.000 kilometer, men dette blev altså ændret ved årsskiftet (2024/2025).

LÆS MERE: Audi tilbagekalder tusindvis af elbiler

Men garantien er ikke alt. Det er nemlig også vigtigt at vide, hvad garantien omfatter. FDM’s jurister er også godt i gang med, at sætte sig ind i de nye længere garantier fra de forskellige bilproducenter og importører.

-”Vi mener, at en garanti skal omfatte hele bilen i hele garantiperioden. Er der undtagelser, skal de tydeligt angives, så bilkøberne ikke er i tvivl om, hvad og hvordan garantien dækker,” lyder det fra Lennart Fogh, som er områdechef i FDM’s juridiske rådgivning.

Flere producenter afventer…

Det er ikke alle producenter, som er klar til at give 5 års garanti eller mere endnu. Men nogle af de nye elbilsproducenter er skarpe med lang garanti på 5-8 år, hvilket også på nogle punkter har presset de etablerede.

Benzin- og dieselbiler har været vant til 2 års garanti.

FDM har også tidligere skrevet, at Renualt Danmark ikke vil afvise at de i fremtiden vil forlænge deres garantier, men det er altså ikke noget, som de er klar til endnu. Bilkøbere kan i dag tilkøbe længere garanti hos de enkelte forhandlere. 

LÆS MERE: Opladning af elbiler: Her er, hvad jeg har oplevet

Mercedes har haft en kampagne, hvor de havde længere garanti på nogle af deres modeller. Men det tyder ikke på, at det lige kommer til at blive standard, når kampagnen udløber til sommer.

Mere til historien

Wismo Group A/S står bag importen af Peugeot, Citroën, DS, Opel, Fiat, Alfa Romeo, Jeep, Mitsubishi, Hongqi og Voyah, og servicerer markederne i både Danmark og Sverige.

Elbilen har fået gear – sådan opleves det

TESTDRIVE: Jeg har prøvekørt den nye Lexus-elbil med gearskift.

(mere…)
Parker din Skoda med telefonen

Skoda har givet en række modeller en ret brugbar parkeringsfunktion.

(mere…)
Skoda Octavia kommer som elbil

Den ikoniske Skoda Octavia Combi er på vej tilbage – denne gang som en rendyrket elbil. Men du skal være tålmodig.

(mere…)
Få 7 gode råd til ferien i elbilen

Her får du gode råd til, hvordan både køretur og opladning bliver en succes.

(mere…)
Hyundai klar med Ioniq 6 N

Hyundai afslører deres næste elbil, Ioniq 6 N, den 10. juli.

(mere…)
5.000 danskere har nu en Xpeng

Xpeng har netop rundet endnu en milepæl. Bil nummer 5.000 er nu på danske plader. 

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram