Tesla har atter fremgang
Det nyeste kvartalsregnskab fra Tesla viser, at der atter er fremgang i salget – særligt af de billigste modeller.

Tesla har fremlagt det seneste kvartalsregnskab, som dækker tredje kvartal. Her ses det, at der atter er fremgang efter en tilbage gang i både første og andet kvartal i år.
Forventningen blev næsten indfriet, da den var 463.000 solgte biler og det endelige salg endte på 462.890 solgte Tesla’er. Det er en fremgang på 27.832 flere biler end samme kvartal sidste år.
LÆS MERE: Tesla: Selvkørende-funktion kommer i 2025
Ud af de solgte biler, så var 439.975 af disse de billige Model 3 og Model Y.
Tesla har netop fjernet den billigste variant af Model 3 på det amerikanske marked. Det skriver The Verge, og det er uvist, om det er for at hæve indtjeningen.
LÆS MERE: To nye Tesla Model Y-varianter kan se dagens lys i 2025
Siden i sommer har priserne på Tesla-modellerne været uændret herhjemme.
Sidste år og i starten af i år, der var de meget svingende. Det har dog ikke afholdt køberne fra at vælge Tesla – Model Y og Model 3 er de mest solgte elbiler herhjemme i år.
Salget af Tesla Model Y og Model 3 er stort set dobbelt op i forhold til Volkswagen ID.4, som indtager 3. pladsen. Du kan se hvilke elbiler, som flest danskere har købt i år her.
Leasing af biler er populært som aldrig før
Det bliver spændende om Tesla også i 2025 kan være ligeså dominerende herhjemme.
Mere til historien
Tesla har inviteret til en event, som Elon Musk kalder for historisk i næste uge.
Volkswagen genopliver det legendariske GTI-navn med 326 hk, over 600 km rækkevidde og en dansk pris under GTX-forgængeren. Se alle detaljer og prisen her.
(mere…)Fra oktober viser BMW Maps ikke bare vej – systemet smelter rutevejledning og aktive førerassistenter sammen i ét skærmbillede, så du præcis kan se, hvad bilen foretager sig. Læs detaljerne her.
(mere…)Elbilen Leapmotor B05 scorer de maksimale fem stjerner i Euro NCAP med fejlfri 100 procent i de krævende sidekollisionstests. Se testresultaterne her.
(mere…)(mere…)Volvo er klar med opdaterede versioner af EX40- og EC40-modellerne, som opdateres med nydesignet front, ny sensorplatform og Google Gemini i den nye 11,2-tommer skærm. Se alle nyhederne her.

